Altındağ Cinderesi’nde Temel Atıldı

83487

Ankara Altındağ Cinderesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilecek 451 konutun Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Altındağ’daki projeyle içerisinde 2 binden fazla vatandaşın yaşayacağı konutların inşa edileceğini söyledi.

Yapılacak konutların hayırlı olmasını dileyen Kurum, Türkiye’nin geleceği için çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

Ankara’nın her yerine yeni meydanlar kazandırdıklarını, tarihi kent merkezlerini ihya ettiklerini vurgulayan Kurum, sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme, sosyal konut ve dönüşüm çalışmalarıyla Ankara’nın çehresini değiştirdiklerini ifade etti.

Altındağ’daki projeler 4 etaptan oluşuyor
Bakan Kurum, Altındağ ilçesinde, Ankara’yı 2023’e, 2053’e, 2071’e taşıyacak vizyon projeleri Altındağ Belediyesiyle birlikte yürüttüklerini dile getirerek, Altındağ’daki projelerin 4 etaptan oluştuğunu, tarihin, kültürün ön plana çıkarıldığı çok önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını belirtti.

Tescilli binaları ortaya çıkaracak projeler yürüttüklerini anlatan Kurum, projenin ilk etabının Ankara Kalesi ve çevresini kapsadığını, ikinci etapta Hergelen Meydanı’nın bulunduğu bölgeyi belirlediklerini, üçüncü etabın Ulus’taki “Yahudi Mahallesi” olarak bilinen bölgede uygulanacağını, dördüncü etabın ise belediye binasının bulunduğu alanı kapsadığını söyledi.

Dördüncü etaptaki incelemelerinde en büyük ihtiyacın otopark olduğunu belirlediklerini aktaran Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Altındağ Belediye binamız yaklaşık 12 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Belediyemizi başka bir alana taşıyacağız. Bu alanı tamamen 12 bin metrekare meydan, meydan altında da vatandaşlarımıza hizmet verecek otopark alanı olarak düzenleyeceğiz. Meydan alanına bakan tüm binaların cephelerinin sağlıklaştırma projesini de Altındağ Belediyemizle yürüteceğiz. Hergelen Meydan’daki projelerimizi tamamladık. Vatandaşlarımızı, esnafımızı hiçbir şekilde mağdur etmeyecek adımları atmaya gayret gösteriyoruz. Gültepe Mahallesi Aktaş mevkisinde sağlıksız yapıları yıktık. Burada yaklaşık 300 hak sahibi kardeşimiz var, orada da 303 konut üreteceğiz.”

“Projeyi 2021’in sonuna kadar tamamlamak istiyoruz”
Cinderesi bölgesinde yürüttükleri çalışmalara ilişkin de bilgi veren Kurum, “Temellerini bugün attığımız projemizi kısa zamanda yapıp, Cinderemize, Altındağımıza kazandıracağız. Projemizin yaklaşık 107 milyon lira yatırım bedeli var. Toplamda 358 hak sahibi için 3+1, 87 hak sahibi için 2+1 daire yapıyoruz. Projemizi 2021 yılının sonuna kadar tamamlamak istiyoruz.” dedi.

Kira yardımı ve taşınma yardımlarına devam edeceklerini belirten Kurum, “Projemiz yatay mimari esaslı olacak, binalarımız zemin+5 katı geçmeyecek, yöresel unsurları ihtiva edecek ve hiçbir şekilde mahallemize dışarıdan ek başka bir nüfus gelmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, Ankara’da yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanda 15 millet bahçesi projesi yürüttüklerini de aktardı.

TOKİ 1 milyonuncu konut hedefine ilerliyor
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, törende yaptığı konuşmasında, konutların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Altındağ Belediyesi iş birliğinde inşa edileceğini söyledi.

İdarenin görevinin sosyal konut üretmek olduğunu anımsatan Bulut, 17 yıl içinde inşa edilen konutlarda yaklaşık 4 milyon vatandaşın oturduğunu bildirdi.

TOKİ’nin konut üretiminde 1 milyonuncu konut hedefine doğru ilerlediğine dikkati çeken Bulut, “50 bin ve 100 bin konut projelerimiz de hızla devam etmektedir. 81 ilde toplamda 402 projede başlatılan bu konutlar, çağdaş şehircilik usullerine uygun, nitelikli, insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak, içinde meydanı, camisi, yolları ve sosyal donatıları bulunan bu konutlar yatay mimari ve mahalle kültürü anlayışıyla inşa edilmektedir.” diye konuştu.

Kamu kuruluşlarının binaları TOKİ’den
Kamu kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, güvenlik ve spor gibi hizmet binaları ve tesislerinin yapımında da etkin görev aldıklarını anımsatan Bulut, şunları söyledi:
“Şehirlerimizin gelişmesine katkı sağlamaktayız. Bu çerçevede 24 bin derslikli 1096 okul, 75 bin kapasiteli 193 öğrenci yurdu, 267 hastane, 1132 ticari ünite, 234 kamu hizmet binası, 19 stadyum ve 775 cami olmak üzere toplamda 16 bin 783 donatı inşa edilmiştir. Şehirlerimizin iyileştirilmesi, konutların yenilenmesi ve sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması için TOKİ olarak Türkiye genelinde büyük çaplı kentsel dönüşüm projeleri yürütüyoruz. Bu amaçla özellikle afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak bu projeleri yerel yönetimlerle birlikte geliştiriyoruz.”

Kentsel dönüşümde 158 bin konut yapıldı
Bulut, TOKİ’nin yürütmekte olduğu Kentsel Dönüşüm projelerine ilişkin şu bilgileri paylaştı;
“Afet Riskli Alanların, tarihi kent merkezlerinin, sanayi alanlarının ve yapı ömrünü tamamlamış, fonksiyonunu yitirmiş bölgelerin iyileştirilmesi yönünde yaptığımız çalışmalar kapsamında TOKİ tarafından şimdiye kadar 158 bin 410 konut inşa edilmiştir. Halen kentsel dönüşüm kapsamında 40 ilde 110 Kentsel Dönüşüm/Yenileme Projesi yürütülmektedir. Bu konudaki hedefimiz her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutunu inşa etmektir.”

“156 millet bahçesi yapıyoruz”
Şehirleri daha yeşil hale getirmek için millet bahçeleri de yaptıklarını anımsatan Bulut, bugüne kadar TOKİ tarafından 11 millet bahçesinin yapımının bitirildiğini, 34 millet bahçesinin yapımının devam ettiğini, 16 millet bahçesinin de ihale sürecinde olduğunu aktardı.

TOKİ Başkanı Bulut, 96 millet bahçesinin de tasarım aşamasında olduğunun altını çizerek, toplamda 156 millet bahçesi yapacaklarını söyledi.

“Daha yeşil bir Başkent”
Başkent Ankara’yı daha yeşil hale getirmek için 9 Millet Bahçesi yapımını planladıklarını aktaran Bulut, “AKM Millet Bahçesi, İmrahor Vadisi 1.Etap, Kahramankazan ve Kızılcahamam Millet Bahçeleri inşa edilmekte, Akyurt, Çubuk, Cebeci, Keçiören, Sincan ve Mamak Millet Bahçeleri de ihale ve tasarım aşamasındadır. Bu projelerle başkent ve ilçeleri büyük bir yeşil alana ve parklara kavuşmuş olacak; özelikle AKM Millet Bahçesi ile eski Ankara’nın merkezi önemli bir sosyal yaşam alanına dönüşecektir. 8 Ankara’nın rekreasyon sisteminin en önemli halkasını oluşturan Moğan/Eymir su sistemi ile bütünleşecek olan İmrahor Vadisi’de Ankara için önemli bir yeşil vadi merkezi haline dönüşecektir.” dedi.

Ankara’da kentsel dönüşüm devam edecek
TOKİ olarak Ankara’da çok büyük boyutlarda Kentsel Dönüşüm projeleri gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştirmeye devam edeceklerine vurgu yapan Bulut, Kuzey Ankara, Altındağ, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Çankaya, Kızılcahamam ve Kalecik ilçelerinde 29 farklı proje kapsamında 1.527 hektarlık alanda 44.474 konutluk Kentsel Dönüşüm projesi geliştirdiklerini söyledi.

Bu konutların 34.957’si bitirilerek hak sahiplerine teslim edildiğini ifade eden Bulut, “6.773 konutun yapımının, 2.744 konutun da proje çalışmaları devam ediyor. Toplamda Ankara’ya 96. 377 konut yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 50 bin ve 100 bin konut kampanyası kapsamında Ankara’ya toplam 7.685 konut yapıyoruz. 10 Altındağ ilçesine TOKİ tarafından şimdiye kadar kentsel dönüşüm kapsamında 4.334 konut yapılmıştır. “ açıklamasında bulundu.

“Sağlıklı bir yaşam alanı olacak”
Bugün temeli atılan Ankara Altındağ Cinderesi Kentsel Dönüşüm Projesini Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan olarak ilan edildiğini, yaklaşık 8.13 hektarlık bir alandan oluştuğunu ifade eden Bulut, proje hakkında şu bilgileri paylaştı:
“38 blok üzerine 451 adet konut, 5 adet dükkân ve 1 adet caminin yapılacağı bu proje ile düşük yoğunluklu ve yöresel unsurları ihtiva eden bir yaşam alanı oluşturulacaktır. Projenin yer teslimi 27.03.2020 tarihinde yapılmış ve hızla inşaatına başlanmıştır. İnşaatlar 2021 yılın sonunda bitirilecek olup hak sahiplerine teslimi Bakanlığımız ve Belediyemiz tarafından yapılacaktır.”

İnşa edilecek konutların güvenli olmasının yanında yeşil alanları, çocuk parkları ile sağlıklı bir yaşam alanı oluşturacağını ifade eden Bulut, “ Konutlarımız yatay mimari anlayışıyla inşa edilecek olup özlediğimiz mahalle kültürünü yaşatacak. Konutlarının memleketimize, milletimize, hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diler şimdiden sağlık ve huzur içinde oturmalarını temenni ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, programa katılan Ankara Valisi Vasip Şahin, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Ankara Milletvekilleri Zeynep Yıldız ve Emrullah İşler, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’la 451 konutun temelini attı.

TOKİ