25 Mayıs 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem Haberleri"Airbnb" adımı kiraları düşürür mü?

“Airbnb” adımı kiraları düşürür mü?

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yönetmelik 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. Peki, bu düzenleme gayrimenkul piyasasını ve kiralık ev fiyatlarını nasıl etkileyecek? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli, Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca ile konuştu.

Konutların turizm amaçlı kiralanması faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin yönetmelik, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girdi. Buna göre 100 günden az süreyi kapsayan kiralamalar, “turizm amaçlı konut kiralaması” kapsamında. Öte yandan talep edilen konut, bir binanın dairesi ise izin belgesi alınacak ve bakanlığa ibraz edilmesi zorunlu olacak.

Bu düzenleme yeni yılın ilk günü yani 1 Ocak itibaren yürürlüğe girdi. Hal böyle olunca kısa dönemli kiralama yapmak isteyenler vazgeçti. Peki, bu durum kiralık ev fiyatlarını nasıl etkileyecek? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli’nin sorularını yanıtlayan Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca, “Kiralık olan dairelerin piyasada az olmasından dolayı konut fazlalığını bekliyoruz. Yakın bir zamanda piyasaya olumlu yansımasını bekliyorum” dedi.

Gayrimenkul ve emlak uzmanları bu yeni düzenlemeden umutlu. Çünkü kiralık ev fiyatlarının düşeceği görüşündeler. Hatta meyvesinin ise ilerleyen günlerde vereceğini belirtiyorlar. Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca, “Şu an düzenlemeden sonra bunların tamamı uzun döneme dönecek. Karşılığında konut fazlalığı olacak” diye konuştu

Peki, kiralık dairelerde fiyatların yüzde kaç düşmesi bekleniyor? Emlak Uzmanı Ahmet Atmaca, “1-2 ay içerisinde yavaş yavaş kademeli kademeli geri gelecek fiyatlar. Yüzde 10, yüzde 20 gerilemesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz