25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaGündem Haberleri1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

İlk evim konut kredisi ile 1.20 faiz ve 15 yıl (180 ay) vade süreci ilk evini alacaklar için netlik kazandı. BDDK, ikinci ve üçüncü konutunu alacaklar için kredilere sınırlama getirdi. Bundan sonra tapusu olan tüketici, yeni bir ev daha isterse, evin değerinin yüzde 90’ı değil, yüzde 22.5’i kadar kredi çekebilecek. Krediye ulaşım ise daha zor olacak. Hedef, yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması.

İlk kez ev alacaklara özel çıkacak olan konut kredisi için detaylar olgunlaşıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “İkinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk.” açıklamasında bulundu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci evini alacaklar için konut kredilerini sınırlandırdı. Ağustos ayında açıklanan kararda; “Konut kredilerinde kredi değer oranı tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak” denildi. Peki, gündemde yer alan 1.20 faiz ve 15 yıl vade ile konut kredisi ne zaman başlayacak? İşte, ilk evim konut kredisi başvuru şartları hakkında bilgiler.

MEVCUT KREDİ FAİZLERİ NE KADAR?
Konut kredi faizleri yüzde 3 civarından başlayıp bankalara göre değişkenlik gösterebiliyor. 1 milyon liralık konut için 500 bin lira kredi çekildiğinde yüzde 3 faiz oranıyla aylık ödemesi 15 bin 400 lira olurken toplam geri ödeme 120 ayın sonunda 1.8 milyona ulaşıyor.

1 milyon lira kredi 120 ay vade ile çekildiğinde aylık ödeme 31 bin liraya çıkarken toplam geri ödemesi 3.7 milyon oluyor.

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI ÖDEME PLANI
Hükümetin konut kredisi kampanyasının detayları ortaya çıkmıştı. Beklentiler 180 ay vade ve yüzde 1,20 oranında faizle konut kredisi verilmesi olarak oluştu.

Bu durumda 500 bin lira için 180 ayda aylık 6800 lira ödenecekken toplamda 1 milyon 222 bin lira geri ödenmiş oluyor. Yıllık faiz oranı da yüzde 15,38’e denk geliyor.

750 bin lira için ise aylık ödeme 10 bin 190 lira, toplam geri ödeme 1.8 milyon lira olarak ortaya çıkıyor.

1 milyon lira kredi için de aylık ödeme 13 bin 600 lira olurken toplam geri ödeme 2.4 milyon lira oluyor.
YÜKSEK FAİZLİ KREDİ DÜŞÜK FAİZDEN YAPILANDIRILIR MI?
Kredi yapılandırması gibi bir durum uzun yıllardır ülkemizde gerçekleşmiyor. Yüksek faizli olarak kredi kullanan herkesin umudu olan yapılandırma kampanyası beklentisi olmadığı için kredi kullanırken ödeme imkanlarınızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Günümüz ortamında kredi faizleri ve enflasyon yüksekken konut fiyatlarının bir miktar gerilemiş olması yatırımcılar için fırsat sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz