24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaGüncel Kampanyalar1.20 FAİZ 15 YIL VADE KONUT KREDİSİ: İlk evim kredisi başvuru şartları...

1.20 FAİZ 15 YIL VADE KONUT KREDİSİ: İlk evim kredisi başvuru şartları neler?

İlk evim konut kredisinden yararlanmak isteyenler başvuru şartlarını, tarihleri ve diğer detayları merak ediyor. Konut kredisi için geri sayım başlıyor. Kamu yetkililerinin son aylarda dile getirdiği ‘Konutu yatırım aracı olmaktan çıkaracağız’ söyleminde ilk somut adım, geçtiğimiz ay atıldı.

İlk evim konut kredisi ile 1.20 faiz ve 15 yıl vade için hazırlıklar sürerken, gündeme gelen kısıtlamalar da merak konusu oldu. BDDK, ikinci konutunu alacaklar için kredilere sınırlama getirdi. Bundan sonra tapusu olan tüketici, yeni bir ev daha isterse, evin değerinin yüzde 90’ı değil, yüzde 22.5’i kadar kredi çekebilecek. Hedef, yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması. Bu amaçla ilk evini alacaklar için yeni bir kampanya da bekleniyor. Kampanya detaylarının TBMM’de alınacak kararla netlik kazanması bekleniyor. İşte, 1.20 faizli konut kredisi için bazı detaylar

1.20 KONUT KREDİSİ NE ZAMAN ÇIKACAK?
Hürriyet Gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre;

Kamu yatırımcılara ‘bekle’ derken hiç evi olmayanlar için bir kredi kısıtlamasına gitmiyor. Üstelik Orta Vadeli Program’a göre yeni bir kampanya da bekleniyor. “Dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı artırılacak” denilen programda, “Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek” ifadelerine yer verildi. Henüz yeni kampanya netleşmese de beklenti vadenin 15 yıla uzaması, faizin yüzde 1.20’lere çekilmesi.

İLK EVE KAMPANYA BEKLENİYOR
İKİNCİ evini alacaklar için sınırlama devreye girerken şimdi gözler yeni kampanyaya çevrildi. İlk kez ev alacaklara yapılması beklenen kampanyada detaylar henüz açıklanmadı. Beklenti ise kredi faizinin yüzde 1.20’ye kadar düşmesi, vadenin ise 15 yıla çıkması.

KONUT KREDİSİ İÇİN BEKLENTİLER
Kararın amaçları ve konut sektörü ile tüketicilere olası etkileri şöyle sıralanabilir:

Kredi imkânının gerçek ihtiyaç sahibine dönmesi ile ev sahipliği oranının artması hedefleniyor.

Talepteki düşüşle fiyat artışının dengelenmesi planlanıyor.

Ancak sürecin uzun sürmesi durumunda satıştaki düşüşle üretimin azalması söz konusu olabilir. Bu da arz-talep dengesizliğinin büyümesine yol açar.

Yatırım için ev alanların azalması, kiralık konut sayısının düşmesine neden olabilir.

Düzenleme en çok yazlık piyasasını etkiler. Kredi sınırlaması nedeniyle, ikinci ev konumunda olan yazlıkların satışında önemli düşüşler yaşanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz