30 Mayıs 2024 Perşembe
Ana SayfaGündem Haberleri1.20 düşük faizli konut kredisi ne zaman çıkacak, şartları neler?

1.20 düşük faizli konut kredisi ne zaman çıkacak, şartları neler?

Düşük faizli konut kredisi başvuru tarihi ve şartları, Merkez Bankası ile BDDK’nın çalışmasıyla gündeme geldi. Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi verilecek.

İlk kez ev alacaklara 1.20 düşük faizli konut kredisi başvuru tarihleri ve şartları merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacak vatandaşları destekleyeceklerini açıklamıştı. BDDK tarafından alınan karara göre ise ikinci konutunu alacak olan vatandaşlara ise kredi sınırlanması uygulanacak. İşte düşük faizli konut kredisi başvuru tarihleri ve şartları hakkında merak edilenler…

İLK KEZ KONUT ALANLARA UYGUN KREDİ

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Kira ve konut fiyat artışlarının enflasyondaki olumsuz etkilerinin giderilmesi için konut arzını artırıcı uygulamalar hayata geçirilecek.

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere yönlendirilecek.

İlk kez konut edinimini destekleyici, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında konut edinimini kolaylaştırıcı uygulamalara yönelik çalışmalar yapılacak.

ÇOK KONUT ALIMINA TEDBİR

Belirli bir sayının üstünde konut sahipliğine yönelik kredi kısıtlaması gibi uygulamalar hayata geçirilecek. Birden fazla konut sahibi olanların konut kredilerine erişimini sınırlayıcı kredi değer oranını azaltan ve kredi risk ağırlıklarını yükselten kararların etkileri takip edilerek ilave önlemler alınacak.

Sosyal Konut Projesi kapsamında 100 bin konut tamamlanacak.

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenilen 1.20 düşük faizli konut kredisine ilişkin çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi düzenlemesinin ilerleyen aylarda Meclis’te yer alacağı ön görülüyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN AÇIKLAMA

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacakları destekleyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bu kapsamda katılım Finans ve kalkınma bankacılığı konuları gündeme geldi. Buralarda etkili şekilde yine iyi projelere destek olan, parası olana değil bir sistemi nasıl geliştiririz bunlar konuşuldu. Konut arzı konusunda daha fazla artırma, birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk.

“İLK KONUT EDİNİMİNİ DESTEKLEYİCİ HAREKET EDECEĞİZ”

DPT ve Dünya Bankası ortak çalışma yapmıştı. Tasarruf oranlarını artırıyor. Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çerçeve içinde hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz