İMAR Barışı’nı fırsata dönüştürmek isteyenlerin Doğu Karadeniz’deki yaylalara 31 Aralık 2017’den sonra yaptığı kaçak binalar İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yıkılmaya başlandı. Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılara karşı Trabzon, Rize, Giresun ve Gümüşhane illerinin valilikleri harekete geçti.

Yaylaların kurtarılması amacıyla, Trabzon’da bin 750, Giresun’da bin 700, Rize’de 350, Gümüşhane’de ise 306 olmak üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için yıkım kararı alındı. Bölgede ilk yıkımlar Trabzon’a bağlı Sürmene, Maçka, Düzköy, Hayrat ve Köprübaşı’nda başladı. Düzköy Haçkalı Yaylası’nda jandarma ve zabıta ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri alarak yaptığı yıkımlar sırasında, kaçak yapı sahipleri ile güvenlik güçleri arasında gergin saatler yaşandı. Yıkımlar Uzungöl Tabiat Parkı’nı da bünyesinde bulunduran Trabzon’un Çaykara’da da gerçekleştirildi.

Kaçak yapılarla ilgili valilikler daha önce vatandaşları uyarıcı bildiri yayınladı. İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığı vurgulanan bildiride, “Ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak bina yapan kişi hakkındaki Türk Ceza Kanunu’nun 184/1’inci maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek” denildi.