Akşam Gazetesi haberine göre Yalova’dan “Neta” isimli mavnayla Garipçe’ye getirilen 450 tonluk tabliye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne monte edildi.

Yalova’dan Neta isimli mavnayla Garipçe’ye getirilen 450 tonluk tabliye, bin 800 ton kaldırma kapasiteli GSP Neptun adlı yüzer vinçle karaya bırakıldı. Şantiye alanındaki bin 250 tonluk paletli vinç, tabliyeyi alarak kule ayaklarına götürdü ve köprüde özel olarak hazırlanmış iskeleye yerleştirdi. Onlarca mühendis ve işçinin görev aldığı işlem sırasında, rüzgâr ölçümü yapıldıktan sonra operasyon başladı. IC İçtaş- Astaldi JV tarafından yap-işlet devret modeliyle yapımına 29 Mayıs 2013’te başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar hızla sürüyor. Projede, Kuzey Marmara Otoyolu kısmıyla beraber 700’ü mühendis toplam 6 bin 500 personel görev yapıyor. Köprü ayaklarının betonarme kısmı tamamlanan projede, yeni yılda tabliye montajları yapılacak. Köprü halatlarının çekme işlemi için hazırlıklar da tamamlandı.

GEMİ VE YÜZER VİNÇ

Köprüde araçların üzerinden geçeceği çelik tabliyelerin ilki, Avrupa yakasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı törenle 26 Aralık 2014’te konuldu. İlk tabliyenin konulmasının ardında onlarca mühendis ve işçinin görev aldığı bir operasyon var. Altınova’da imal edilen 450 ton ağırlığındaki 4.5 metrelik ilk tabliye, bir mavnayla Garipçe açıklarına getirildi. Çelik halatlar vasıtasıyla burada bekleyen Karadeniz’deki en yüksek kapasiteli yüzer vince, tabliye bağlandı. 450 ton ağırlığındaki tabliyeyi kaldıran yüzer vinç, tabliyeyi, Garipçe Şantiyesi’nin kara bölümüne bıraktı.

Akşam