Bir dönem Türkiye’nin köklü sanayi şirketlerinden biri olarak anılan Uzel Makine’nin 97 dönüm arazisi ve fabrika binası yeniden icradan satışa konuldu.

Dev tesisin icra ihalesi ile satışını, iflas idaresi masası ilk kez talep etti. İlk icradan satış ihalesi Ekim ayı başında yapılacak. Mahkemenin hazırlattığı bilirkişi raporuna göre dev arazi ve üzerinde bulunan fabrika binaları için belirlenen bedel 446 milyon lira.
150 yıllık geçmişi bulunan Uzel Makine San. ve Tic. AŞ.’nin Bayrampaşa’daki dev tesisi yeniden icradan satışa konuldu. 5 yıl önce iflasına karar verilen Uzel’in satışını, alacaklıların oluşturduğu icra iflas idaresi istedi.

4 parselden oluşan 97 dönümlük arazi ve fabrika için belirlenen ilk icradan satış günü 5 Ekim 2018. İlk ihalede alıcı çıkmaması halinde, ihale 7 Kasım günü yenilenecek. Dev arazi ve üzerinde bulunan üretim tesisleri için belirlenen bedel 446 milyon 139 bin 553 TL.

BORCU 650 MİLYON LİRA

Uzun yıllar İstanbul Sanayi Odası’nın en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan şirketin 1755 alacaklısı bulunuyor. Söz konusu alacaklılardan bin 400’ü şirketin işçileri… Şirketin toplam borcu ise 650 milyon lira seviyesinde.

YARGITAY SATIŞI İPTAL ETTİ

Uzel’in icradan satışı için 3 yıl önce ihale yapılmıştı. Anılan ihaleyi, ipotek alacaklısı konumundaki Vera Varlık AŞ isimli şirket 225 milyon lira ile kazanmıştı. Ancak söz konusu ihalenin iptali için dava açıldı. Yargıtay, yapılan ihalenin iptaline onay verdi. Bozma gerekçeleri arasında ise, ihaleye fesat karıştırma tespiti de yer alıyordu.