TÜRK EMLAK BASININDAN MACARİSTAN GÜL BABA TÜRBESİNE ZİYARET!

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin yakın gelecekte dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağına inandığını belirterek, Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Viktor Orban, başkent Budapeşte’de bulunan, Polat Holding Yönetim Kurulu ve Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat’ın girişimleriyle yenilenen Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti.

Adnan Polat ve beraberindeki Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen Orban, açıklamalarda bulundu.

Batı medyasında Türkiye’ye haksız eleştirilerin yöneltildiğini belirten Orban, “Macaristan, hiç kimseye ülkesini nasıl yöneteceği konusunda eğitim verme taraftarı değil. Türkler, kendi ülkelerini yönetmeyi herkesten daha iyi bilir. Ben de kendi ülkemi herkesten iyi yönetirim. Diğer ülkelere saygı göstermek istiyorsanız, seçimle gelenlere de saygı duymalısınız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’ı ziyaret ettiğinde Türkiye’ye olan saygımızı kendisini iyi ağırlayarak gösterdik.” diye konuştu.

“AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”
Macar ve Türk halkının birbiri hakkında olumlu düşündüğünü aktaran Başbakan Orban, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ile çok özel bir dostluğumuz var. Buradaki insanlara sorduğunuzda Türkler hakkında çok pozitif cevaplar alırsınız. Türkiye’de olduğum zaman bana, ülkeme ve vatandaşlarıma karşı Türkler tarafından büyük bir saygı görüyoruz. Politik tabanımız iki tarafın arkadaşlığı üzerine kurulmuş vaziyette. Türkiye’yi çok önemli bir ülke olarak kabul ediyoruz. 100 milyona yakın nüfusu var. Dünyanın en önemli ekonomilerinden biri. Yapı olarak çok güçlü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek yıllar içinde en iyi 10 ekonomiden biri olacaklarını söylemesine katılıyorum. Avrupa’nın menfaatleri için Türkiye ile elimizden geldiği kadar çok iş birliği yapmamız gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusunda karşıt görüş belirtmesini anlayabiliyorum. Karşı olmak yeterli değil. Başka bir vizyon ortaya koymamız gerekiyor. Nasıl iş birliği yapıp nasıl beraber yaşayacağımızı da ortaya koymamız lazım. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında güvenlik ve ekonomi açısından stratejik iş birliğinin olması gerekiyor. Avrupa’nın da Türkiye’ye ihtiyacı var. Sağlam temellere dayalı bir iş birliği anlaşması lazım. Eğer Avrupa sadece eleştirip çözümü de ortaya koyamıyorsa nasıl Avrupa olacak?”

“GÜL BABA TÜRBESİ, HEM TÜRKLER HEM DE MACARLAR İÇİN AYNI DERECEDE ÖNEMLİ”

Macaristan Başbakanı Orban, restore edilmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılan Gül Baba Türbesi’nin hem Türkler hem de Macarlar için önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Türbenin çok özel bir yer olduğunu aktaran Orban, “Gül Baba Türbesi, hem Türkler hem de Macarlar için aynı derecede önemli bir yer. Cumhurbaşkanı gelmeden önce burası utanılacak kadar kötü durumdaydı. İhmal edilmiş, bir kenara atılmıştı. Birkaç sene önce Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buranın restore edilmesi için bir konuşmamız olmuştu. Bu fikir bana eski Galatasaray Kulübü Başkanı’ndan gelmişti. Adnan Polat ile Türk-Macar ilişkilerini geliştirmek için beraberiz. Gül Baba Türbesi’nin bunun sembolü olması açısından kendisi beni ikna etti.” şeklinde görüş belirtti.

Türbenin Macaristan açısından milli gurur olduğunu vurgulayan Orban, şunları kaydetti:

“İki lider karar verdiği zaman bunun hayata geçmesi çok kolay zannediyorlar ama esasında öyle olmuyor. Bürokrasi her yerde bürokrasi. Burası belli kurallar manzumesi içinde yapıldı. Bürokrasinin vahşi ormanında yolumuzu kısa kestik ve yapımına başladık. Türkiye’nin bürokrasisi de bizimki kadar güzel. Bundan dolayı çok iyi anlaşabiliyoruz. Ülkelerde milli gururu okşayan semboller var. Gül Baba Türbesi, sadece Türkiye için değil bizim için de geçerli. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile herkesin tarihe saygı göstermesi konusunda mutabakata vardık. Savaşlarda iki taraftan da kahramanlar çıkıyor. Kahramanlık ve vatanseverliğe saygı göstermemiz lazım. Burası Macarlar ile Türklerin bir araya gelebileceği, sohbet edip birlikte çay ve kahve içerek gurur duyacağı yer. Gül Baba Türbesi’ne sahip olduğumuz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışına katıldığı için gurur duyuyoruz.”

Futbolla ilgili soruları da yanıtlayan Viktor Orban, Adnan Polat ile olan arkadaşlığından dolayı Galatasaray’ı bildiğini vurguladı.

Beşiktaş taraftarının iç sahada oluşturduğu atmosfere değinen Orban, “Beşiktaş taraftarının maçtan önce bir anda sessizliğe bürünmesi ve maçın başlamasıyla birden patlamasını, futbolcuları motive eden büyük bir unsur olarak görüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş

Son Yayınlananlar

Uluslararası Zuchex Fuarı,12-15 Eylül Tarihlerinde Kapılarını Açıyor

Uluslararası Zuchex Fuarı,12-15 Eylül Tarihlerinde Kapılarını Açıyor

10 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip Türk Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün en köklü ve en büyük buluşması Uluslararası Zuchex,…

% gün önce
Konut Satışları 2019 Temmuz Ayında Yüzde 17.5 Düştü!

Konut Satışları 2019 Temmuz Ayında Yüzde 17.5 Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Temmuz 2019 konut satış verilerini açıkladı.Buna göre konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına…

% gün önce
‘REIDIN-GYODER YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ’ TEMMUZ AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

‘REIDIN-GYODER YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ’ TEMMUZ AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Endekse göre, satışların %49’unun bitmiş, %51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı %14’lük oranla önceki iki ay…

% gün önce
TOKİ Kırıkkale Merkez Kura Çekiliş Sonuçları !Tıkla Öğren!

TOKİ Kırıkkale Merkez Kura Çekiliş Sonuçları !Tıkla Öğren!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kırıkkale Merkez Yuva Mahallesi Konut Projesi hak sahipliği kura çekilişi bugün yapıldı. TOKİ tarafından…

% gün önce
İnşaat Sektöründe Ciro Haziran’da %26,8 Azaldı!

İnşaat Sektöründe Ciro Haziran’da %26,8 Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Haziran 2019 Ciro Endekslerini açıkladı.Haziran ayında toplam ciro %12,3 arttı.İnşaat sektöründe ise ciro %26,8 azaldı Sanayi,…

% gün önce
TOKİ Kırıkkale Merkez Yuva Kura Sonuçları Belli Oldu! TOKİ Kırıkkale Merkez Yuva Kazanan İsim Listesi!

TOKİ Kırıkkale Merkez Yuva Kura Sonuçları Belli Oldu! TOKİ Kırıkkale Merkez Yuva Kazanan İsim Listesi!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kırıkkale Merkez Yuva Mahallesi Konut Projesi hak sahipliği kura çekilişi bugün yapıldı. TOKİ tarafından…

% gün önce