Yılbaşı tatili ve yarıyıl dönemi yaklaşırken gözler kayak merkezlerindeki kar kalınlıklarına çevrildi. Yazı durgun geçiren turizm firmaları ise tatilcileri çekmek için günlük 70 liradan başlıyan paket seçenekleri sunuyor.

Yılbaşı ve yarıyıl tatilinde yerli turisti çekmek için günlüğü 70 liradan bin liraya kadar çeşitli kampanyalar düzenleyen turizm firmalarını yoğun kar yağışı sevindirdi. Özellikle iç ve doğu kesimdelerde son günlerde etkisini gösteren kar yağışı kayak merkezlerinde kar kalınlıklarını önemli ölçüde yükseltti.

2011 kışında yetersiz olan kar yağışı nedeni ile kayak merkezlerinde yeterli ölçüde kar birikmemiş ve oteller sezonu büyük ölçüde boş geçirmişti. Bu sene ise başta Kartalkaya, Kartepe, Uludağ, Sarıkamış ve Erciyes olmak üzere çoğu kayak merkezinde kasım sonu itibari ile birikmeye başlayan kar miktarı yarım metreyi aşmış durumda. Kartalkaya’da 140 cm olan kar kalınlığı Kartepede 125 cm, Uludağ’da ise 90 cm olmuş durumda.

İster günübirlik ister konaklamalı

Kayak merkezlerinde kar birikiminin bu yıl erkenden sağlanmasını fırsat bilen turizm firmaları ise yerli turiste sundukları çeşitli paketler ile otelleri doldurmaya çalışıyor. Firmaların düzenledikleri kampanyaların başında günübirlik olan ve fiyatı 70 liradan 180 lirada kadar çıkan turlar geliyor.

Yarıyıl tatilinde oteller dolabilir

Konaklamalı paketlerde ise fiyatlar gecelik 180-200 liradan başlayıp bin lirayı aşabiliyor. Kayak merkezlerinde yoğunluğun yılbaşı tatili ile başlaması beklenirken sömestre döneminde ise otellerdeki doluluk oranının yüzde yüzü bulması bekleniyor.

İşte kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları:

Kartalkaya 140 cm

Kartepe 125 cm

Uludağ 90 cm

Palandöken 75 cm

Erzurum Konaklı 75 cm

Bitlis Nemrut 70 cm

Ilgaz-Doruk 60 cm

Sarıkamış 55 cm

Ilgaz-Yıldıztepe 55 cm

Erciyes 50 cm

Yıldızdağı 50 cm
Dünya