TOKİ’nin Şanlıurfa Maşuk’ta yatay ve yerel mimari anlayışla geleneksel mahalle konseptinde geliştirdiği konutların teslimi başladı.

TOKİ, yoğun bir konut üretimi gerçekleştirdiği Şanlıurfa Maşuk bölgesinde yerel ve yatay mimari anlayışla ürettiği konutlarla, semt sakinleri ve esnafın iç içe olduğu mahalle kültürünü yansıtan yeni bir yaşam alanı oluşturuyor. Bölgede bugüne kadar 6 bin 307 konutu hayata geçiren TOKİ’nin inşa ettiği 3 bin konutun inşası hız kesmeden devam ediyor.

Az katlı planda şehrin sosyal, kültürel, coğrafi özelliklerini barındıran yerel mimari ve geleneksel mahalle modeliyle inşa edilen 528 konutun teslimi temmuz ayı sonuna kadar devam edecek.

30 BİN KİŞİNİN YAŞAYACAĞI YENİ BİR YERLEŞİM

Konut ihtiyacını karşılamanın yanında bölgede yeni bir şehir kurduklarını ifade eden TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Şanlıurfa Maşuk projesini, canlı bir kentsel yaşam, sosyal altyapılara erişim kolaylığıyla semt kültürünü yansıtacak bir yaklaşım kapsamında inşa ettiklerini söyledi. Bölgedeki tüm konutların tamamlandığında yaklaşık 30 bin kişinin yaşayacağı yeni bir yerleşimin oluşacağını ifade eden Turan, projeye dair şunları söyledi:

“Kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları inşa ediyoruz. Bu doğrultuda, yerleşim içinde, gezinti, dinlenme ve alışveriş noktalarından meydana gelen geniş bir cadde oluşturuldu. Ana ticaret aksı esas alınan çalışmada, meydan ile ticaret aksı bütünleştirildi. Yerel dokuya uygun meydan içeriği; ticari ve sosyal donatılarla bir alt merkez olarak tasarlandı.”

GENİŞ BALKONLAR VE YÖRESEL TAŞLAR

Bölge sakinlerinin talepleri doğrultusunda farklı kat planlarına sahip şekilde tasarlanan 528 konutun teslimine başlandı. 3+1 dairelerin 154 ila 180 metrekare, 4+1 dairelerin ise 184 ila 194 metrekare arasında değiştiği konutlar, günün ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlandı. “Vatandaşlarımıza pratik yaşam alanları sunan ve bireysel kullanıcı beklentilerine yanıt verebilecek bir projelendirme yaptık” diyen Turan, konutların, vatandaşların beklentileri ve alışkanlıkları doğrultusunda geniş balkonlu olduğunu ve konut inşasında yöresel taşların kullanıldığını kaydetti.

YEREL VE DİNAMİK TİCARİ HAYAT HEDEFLENİYOR

Proje kapsamında konutun yanında; cami, ticari alanlar, çok amaçla salon ve sosyal donatılar da inşa ediliyor. Konut bölgesinde vatandaşların günlük ihtiyacını karşılayacak 76 dükkân bulunuyor. Turan, cadde üzerindeki yapıların zemin katlarına konumlandırılan dükkanlarla, kendi ekonomisini geliştiren, mahalleye özgü yerel ve dinamik bir ticari hayat hedeflediklerini söyledi.

Toplam yeşil alanın 35 bin 592 metrekare olduğu projede, 327 adet yapraklı ve ibreli ağaç, 926 adet çalıdan oluşan peyzaj alanı yapıldı. Projede ayrıca, çocuk oyun alanı ve fitness alanı da bulunuyor.

BÜTÜNLÜKLÜ YERLEŞİM

Geleneksel mahalle fikriyle oluşturulan yeni yerleşim alanının konut yapılanmasında, yapı adaları ve avlular ile donatı alanlarının entegre edildiğini aktaran Turan, “Yapı adalarının iç avlu ve bahçelerinde; oturma alanları, basketbol sahaları, kamelyalar, açık otopark, engelli otoparkları, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarıyla bütünlüklü bir yerleşimi yansıtacak şekilde inşa ettik” dedi. Turan, yöreye özgün disiplinleri kullandıkları donatı alanları ve peyzaj uygulamalarının, “ortak alan” fikri üzerine biçimlendirildiğini ve her yaş grubunun ihtiyacına yanıt vereceğini söyledi.