Therra Park Tarabya projesinin müteahhitleri kentsel dönüşüm hakkı olmasına rağmen bunu kullanmadığı için bu projeden konut alanlar fazladan 8 milyon dolar civarında KDV ödeyecekler.

Konut sektöründe kentsel dönüşüm projesi uygulandığı taktirde konut satışlarında metrekare büyüklüğüne bakılmadan yüzde 1 KDV uygulanıyor. TherraPark Tarabya projesinin lansmanında Gökan İnşaat Genel Koordinatörü Kemal Assa ‘Projenin kentsel dönüşüm kapsamında olmasına rağmen biz bunu projeye uygulamadık. Projeyi normal imar kanununa göre uyguladık. Bizim tercihimiz hakkımız olmasına rağmen kentsel dönüşümden yana olmadı’ dedi.
Bunun üzerine yaptığımız araştırmada projede bulunan 48+1 konutun imar projesine göre giriş katlarında yer alan 24 dairenin KDV oranı yüzde 1 olarak açıklandı. Üst katlarda bulunan 24 daire ve 1 özel villanın KDV oranı ise yüzde 18 olarak açıklandı. Bu durumda kentsel dönüşüm hakkı olmasına rağmen bunu tercih etmeyen müteahhit firma yüzünden yaklaşık olarak 47 milyon dolar civarında satış fiyatı olan 25 konuta fazladan yüzde 18 KDV ödenecek.
Yani projeden konut alanlar yaklaşık olarak toplamda 8 milyon dolar civarında fazladan KDV ödemiş olacaklar.Firmadan kentsel dönüşüm hakkı olmalarına rağmen neden tercih etmediğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.
TherraPark Tarabya projesi Gökhan İnşaat tarafından Sarıyer Tarabya’da konumlandırılıyor. Proje, 12 blok ve 1 müstakil villadan oluşuyor. TherraPark Tarabya projesinde 16 bin metrekare arsa alanı bulunuyor. Projede toplamda 49 konut yer alıyor.
TherraPark Tarabya projesinde 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon ve 5 oda 2 salon daire seçenekleri mevcut.
Teslimlerinin 2016 Kasım’da yapılması planlanan TherraPark Tarabya projesinde konut fiyatları 1 milyon 800 bin dolardan başlıyor.
Melek GÜNER AKMAN/Haberyapi.com