Torkam imzası ile ve Emlak Konut güvencesi ile yükselen Temaşehir Konya projesinde 42. Cadde için kurulan fon basına tanıtıldı…

Temaşehir Konya projesinde 42. Cadde için kurulan fon basına tanıtıldı. Torkam imzası ile ve Emlak Konut güvencesi ile hayata geçirilen Konya Temaşehir projesinde yer alan 163 ticari gayrimenkul yatırımcılara sunulacak. Gayrimenkul yatırım fonu için bugün bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erol Göker ve Global MD Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Braida Fernandez katıldı.

Kira getirisi ile kar payı

Kurulacak fon ile birlikte her yıl kira getirisinden kar payı dağıtılacak. Torkam 42. Cadde Ticari Gayrimenkul Yatırım Fonu; Emlak Konut’un yatırımcı olarak yer aldığı ilk GYF olma özelliğini taşıyor.

Fonun yüzde 60’lık bölümü yatırımcıya sunulacak

Kurulacak fonda tüm yatırımcılar nakit akışı oluşturacak. Katılımcılar sermaye büyüklüğünün fonun büyüklüğü ile ilgili olduğunu, yılda 1 defa dağılım yapılması ve şeffaflığın çok önemli olduğunu belirttiler. Emlak Konut GYO yüzde 10,5, Torkam İnşaat yüzde 24,5 ve Global Menkul Değerler yüzde 5 olmak üzere toplamda yüzde 40 oranında çekirdek yatırımcı olarak ortak olacaklar. Fonun kalan yüzde 60’lık bölümü ise yerli ve yabancı yatırımcılara sunulacak.

‘Emlak Konut’un payı yüzde 10.5’

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Ticari ünitelerde 100 ve 100 milyon üzerinde olan yatırımlarda Böyle bir fonu neden kuruyoruz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var mantığı ile hareket ederek, bir çok yatırımcı bir araya gelerek gelecek vaad edildiğine inanılan bir yatırım aracına ortak olmaya çalışılıyor. Konut sertifikası tam olarak olmasada gelin birlikte ortak olalım diyoruz. Burada ast olan şudur. Herkesin kazanması lazım ve 5 sene sonrada biz bunları yeniden konuşabilmeliyiz. Emlak Konut’un üzerinde düşen budur. Yatırımcıyı doğru yönlendirmek ve bilgilendirmektir. Üzerine düşen ne ise onu yapmaya çalışıyoruz. Yapıya bakıldığında yüzde 10.5’i Emlak Konut GYO’nun, 24.5 Torkam, Global Aracı Kurum’un payı ise yüzde 5, kalan yüzde 60’lık oran ise yatırımcıya arz edilecek” dedi.

‘Projenin prim potansiyali yatırımcılara arz ediliyor’

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, “Bu doğrultuda, Torkam 42. Cadde Ticari Gayrimenkul Yatırım Fonu’nu güçlü ve küresel vizyona sahip üç kurucu yatırımcıyla hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Torkam İnşaat olarak, geliştirdiğimiz projelerde kurucusu olduğu GYF vasıtasıyla, projelerimizin primlendirme potansiyelini tüm müşterilerimize ve nitelikli yatırımcılara arz ediyoruz. Yatırımcı sıfatı ile de sektöründeki başarılarını pekiştiren şirketimiz, hedeflerini gerçekleştirme ve yeni hedefler belirleme yolunda modern yatırım enstrümanlarını yakından takip ediyor ve hayata geçiriyor” dedi

‘Bu fon benzer projelere öncü olacak’

Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Göker ise “Çeyrek asrı aşan tecrübemizle ülkemizi, dünyamızı en doğru ve vizyoner şekilde değerlendirmeye gayret ederek her dönemde yenilikçi projelerin hayata geçirilmesinde öncü olduk. Global Menkul Değerler olarak, yapmış olduğumuz işi geliştirmenin, çeşitlendirmenin ülkemize ve sektörümüze karşı sorumluluğumuz olduğuna da inanıyoruz. Yine, finans sektörünün daha üst standartlarda yapılanmasına katkıda bulunacak yeni bir bakış açısı ve dinamizm getirecek bir çalışmanın parçası olduğumuz için gururluyuz. İştirakimiz Global MD Portföy Yönetimi tarafından kurulan ve birçok ilki içeren bu fon, öncü olacak ve benzer projelerin hayata geçirilmesi konusunda cesaret verecektir” dedi.

‘Finans sektörü için yeni fırsatlar doğuyor’

Global MD Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Braida Fernandez, “Sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük ve en başarılı gayrimenkul oyuncularından Emlak Konut GYO, inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Torkam İnşaat ve finans sektörü başta olmak üzere birçok ilke imza atan Global Menkul Değerler’in çekirdek yatırmcı olarak katıldığı fonumuzu hayata geçirdiğimiz için büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kurduğumuz GYF nin hem gayrimenkul hem de finans sektörü açısından yeni fırsatlar yaratacağını düşünüyoruz” dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com