Adana’daki tarihi Şakir Paşa Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve ÇKA işbirliğinde restore edildi. Konakta, Çukurova’nın tarihi, kültürü ve arkeolojik değerlerinin envanteri tutulacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) işbirliğinde geçen yıl hazırlanan proje doğrultusunda restorasyonu tamamlanan ve Çukurova Kültürünü Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Merkezi olarak hizmet verecek konağın açılışı için tören düzenlendi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, törende, çok önemli tarihi ve kültürel mirasın restore edilerek, toplumun hizmetine sunulduğunu söyledi. Kentteki bazı kurumlarca yürütülen restorasyon çalışmalarına destek verdiklerini aktaran Büyük, “Bu Konak, önemli bir hizmete aracılık edecek. İnşallah burada ve yeni yapılacak yerlerde, toplumsal değerlerimizi, geçmişimizi, tarihten gelen o güzel değerlerimizi koruyup, yaşatacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Bu çalışmayı toplum olarak gerçekleştiririz ve bundan da mutluluk duyarız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Mondros Ateşkes Anlaşmasının imzalandığı dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’da bulunduğunu, 8 Kasım 1918’de konakta, Adana eşrafıyla yaptığı toplantıda milli mücadele için önemli kararlar alındığını vurguladı.

Atatürk’ün, anlaşmanın Türk milletinde kötü iz bırakacağı hissini kentin ileri gelenleriyle paylaştığını, milli mücadele için hazırlıklı olunması gerektiğini anlattığını ifade eden Sözlü, şunları söyledi: “5 Ocak’da kutladığımız kurtuluş günümüzün önemli hazırlıkları burada yapılmıştır. Adana’nın milli mücadelesi aslında Türkiye’nin milli mücadelesine ışık tutmuştur. Nihayetinde Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ve çıktığında Adana’dan direkt karşılık bulmasının sebebi, daha önce buralarda yapılmış görüşmeler, değerlendirmelerdir ve Atatürk’ün de milli mücadele için bizzat içinde bulunduğu istişarelerdir. Milli mücadelenin Samsun’da başlamış olmasına Adanalıların, o milli ruh ve heyecanının katkısı vardır. Şakir Paşa Konağı, aslında onun nüvesinin oluştuğu önemli yerlerdendir.”

Konuşmaların ardından açılışı yapılan konakta, Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Saban Okesli, “Adana Kentinin Gelişimi ve Geleneksel Adana Konutları, Şakirpaşa Konağı” konulu sunum yaptı.