Habertürk Gazetesi’nden Aslı Öztürk’ün haberine göre, geçen yıl boşaltılan Taksim İlkyardım’da yıkım başladı. Yapılacak modern hastane 200 yataklı, 64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı olacak.

Yıkılıp yeniden yapılmak üzere geçen yıl boşaltılan Taksim İlkyardım’da yıkım başladı. İnşaat 2 yılda bitirilecek. Yapılacak modern hastane 200 yataklı, 64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı olacak.

Taksim İlkyardım olarak bilinen Eğitim ve Araştırma Hastanesi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 13 Eylül 2013’te boşaltılmıştı. Hastanenin bütün birimleri, hastalar ve doktorlar ise Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde inşa edilen Gaziosmanpaşa yerleşkesindeki yeni binaya transfer olmuştu. Ancak yıkılıp yeniden yapılmak üzere tahliye edilen hastane binasına uzun süre dokunulmaması ve bahçesininse otopark olarak kullanılması İstanbul sakinlerini bir hayli tedirgin etmiş hatta bu durum birçok defa protesto edilmişti. Neyse ki beklenen gelişme yaşandı ve Taksim’deki hastane binasındaki yıkım çalışmaları başladı. Yeni ismiyle Taksim Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Taksim yerleşkesi, bulunduğu konum itibarıyla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 3 kilometre, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ise 4 kilometre mesafede. Eski hastane binasının 44 bin 950 metrekarelik mevcut yerine 200 yataklı, 64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı yeni bir bina yapılacak. Binada hasta odaları da 1 veya 2 kişilik olarak dizayn edilecek. Odalarda banyo, tuvalet, televizyon, buzdolabı ve refakatçi koltuğu bulunacak.

Aslı Öztürk/ Habertürk