Site yönetimi aidatları nasıl belirler? Aidatlarını ödemeyenler için nasıl bir yol izlenir? Bu soruların cevaplarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz…

 
Bir çok konuttun bir arada olduğu sitelerde, belli harcamalar ortak karşılanıyor. Her sitede bu harcama ve giderleri belirleyen ve sitenin tüm ihtiyaçları ile ilgilenen bir site yönetimi bulunuyor. Site yönetimi bahçıvan, bekçi, kaloriferci giderlerinin yanı sıra site bakım onarımı için gerekli tüm harcamaların yanı sıra site içinde çalılşanların ikramiyeleri ile sigorta primleri ve site yönetiminin maaşları da kat malikleri tarafından karşılanıyor.

 

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. Maddesine göre;

“Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile
yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün
durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

 

 

Site yönetimi aidatları nasıl belirliyor? Site yönetimi site hakkındaki tüm giderleri belirledikten sonra arsa payına göre kat maliklerine bölüyor. Site aidatını ödemeyen kat maliklerine ise yönetim tarafından ihtarname gönderiliyor. İhtarnamede belirtilen sürede ödeme yapmayan site sakinine dava açılabiliyor.

 

Haber Merkezi / emlakmetrekare.com