200 yıllık Selimiye Kışlası restore ediliyor. Kışlanın restorasyonu için İstanbul Valiliği ile Turkcell arasında protokol imzalandı…

İstanbul Valiliği ile Turkcell arasında imzalanan protokol kapsamında 200 yıllık Selimiye Kışlası restore edilecek. İstanbul Valiliği’nde düzenlenen törende kışlanın restore edilmesi protokolünü, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça imzaladı.

Yapıldığı günden yana İstanbul’a deniz yoluyla gelenleri etkileyen ve kente özgün bir siluet ve görüntü katan Selimiye Kışlası, başta Selimiye Camisi olmak üzere kitaplık, hamamlar, basımevi, değirmen, has fırın, ahırlar, talimgah, teçhizat ambarları, erzak depoları, dükkanlar ve ızgara planlı bir yol sistemine sahip külliye olarak tasarlandı ve uygulandı.

Marmara Denizi’ne bakan güney cephesi 275, diğer cephesi 205 metre uzunluğunda olan kışla, büyük dikdörtgen bir avlu içerisinde yer alan üç katlı kagir kanatlardan oluşuyor. Yapının dört köşesinde yedişer katlı kuleler yer alıyor.