Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olma özelliğini taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin özüne sadık kalınarak yenilenmesini amaçlayan “Saraçoğlu Projesi” kapsamında arsa ihalesinin birinci oturumu 13 Aralık’ta yapılacak.

Başkentin merkezi Kızılay’da yer alan ve Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olma özelliği taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin özüne sadık kalınarak yenilenmesini amaçlayan “Saraçoğlu Projesi” kapsamında arsa ihalesinin birinci oturumu 13 Aralık’ta yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) bünyesinde, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin geçmişine uygun olarak yenilenmesini hedefleyen “Saraçoğlu Projesi”nde ihale süreci başlıyor.

EMLAK KONUT SARAÇOĞLU PROJESİ BASINA TANITILDI! LANSMAN VİDEOSU

Bu kapsamda Emlak Konut GYO Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi’nin birinci oturumu 13 Aralık Perşembe günü saat 14.30’da yapılacak.

İhale, “açık ihale usulü” ile birinci oturumunda “ön yeterlik”, ikinci oturumunda “pazarlık-açık artırma-kapalı zarf teklif alma” şeklinde iki oturum halinde, iki ayrı günde düzenlenecek.

Çankaya Namık Kemal/Yenişehir Mahallesi’nde bulunan ve 5 parsele ayrılan ihale konusu arsada, konut, ticaret ve turizm olmak üzere mülkiyet alanı toplamı 87 bin 4 metrekare, park alanı da 13 bin 153 metrekareden oluşacak.

EMLAK KONUT SARAÇOĞLU İHALESİ ERTELENDİ! PEKİ NEDEN?

SARAÇOĞLU PROJESİ’NDE TESCİLLİ ANIT AĞAÇLAR KORUNACAK

Geleneksel Türk evi kurgusuyla 1940’larda Emlak Bank tarafından Türkiye’nin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak ön plana çıkan yaklaşık 120 bin metrekarelik alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesi, içinde 435 lojmanın yanı sıra 250 tescilli anıt ağaç, okul, kütüphane, dükkanlar ve açık alanları barındırıyor.

1. Derece Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilen ve milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi, geçmişine uygun olarak, “geleneksel Türk evi” temasında tasarlanacak.

Ayrıca proje kapsamında mahallenin tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli yapılar ve yarım asrı aşan anıt ağaçlar da korunacak.
Emlak Konut GYO tarafından Saraçoğlu Mahallesi’nde hayata geçirilecek projenin tanıtımı ve imza töreni 20 Mart 2018’de yapılmıştı.

 

435 adet konuttan oluşacak projede, 250 ağaç zarar verilmeden tescillenerek yerlerinde korunmuş oldu. Dev projede sosyal olanaklara kapsamlı biçimde yer verildi. Müze alanları, sinema ve tiyatro alanlarının yanı sıra, gençlerin buluşma mekanı olacak.

Saraçoğlu projesi geçmişten gelen geleceğe taşınan proje olacak

1 yıl önce başlanan projede artık belli bir seviyeye geldiklerini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal Saraçoğlu projesi çok titiz bir çalışma ile bu aşamaya geldiklerini sözlerine ekledi. Ağbal, ‘Artık onaylardan geçip bu projenin can bulacağı noktaya geldik. Geçmişten gelen geleceğe taşımak istediğimiz bu projeyi tanıtmak için burada toplandık. Saraçoğlu mahallesi korunarak bu proje ilerletilecek. Mahalleyi sonunda herkesin beklediği ve özlediği bir noktaya getireceğiz. Proje için imzalar atıldı’ dedi. Ağbal projenin bir sosyal sorumluluk prjesi olduğunu vurgulayarak projenin geliştiricisi Emlak Konut’a teşekkürlerini iletti. Ağbal, ‘Saraçoğlu bir çekim merkezi olacak. Bu mahalle tarihe tanıklık etmiş bir mahalle. Biz bu anıları kaybetmeden yenileyeceğiz biz bu projeyi. Yeşil alanları, sosyal kültürel alanları, ticaret ve yaşam alanları ile 7/24 kullanılır hale gelecek. Kızılay Türkiye’nin başkentinin en önemli noktaları arasında. Geçmişten gelen bu tarihi dokuyu yenilemeye karar verdik. Proje bittiğinde duvarları çitleri olmayan bir saraçoğlu projesi olacağını düşünüyorum. Herkes büyük bir gayret gösterdi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.

Saraçoğlu projesinde kültür fonksiyonları bulunacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şehirlerin ranta kurban gitmemesi için ellerinden geldiklerini yaptıklarını belirterek, ‘Şehirlerin büyük bir nüfus baskısı altında bunaldığı dönemden geçiyoruz. Zaman gittikçe de daha karışık hale geliyor ve rant baskısı ortaya çıkıyor. Saraçoğlu projesi için de bu düşüncelerin olduğunu düşünüyorum. Bu proje çok büyük bir titizlikle ortaya çıkacak. Projenin içinde de son derece önemli kültür fonksiyonları bulunacak. Projede emeği geçenlerin hepsine teşekkür ediyoruz. Saraçoğlu projesi yüzde 44’ü sosyal donatı alanı ve yüzde 55’i kültür alanı olarak tahsis edilmiş bir proje. Projenin içindeki ağaçların hepsi de muhafaza edilecek. Saraçoğlu projesi Ankara’ya değer katacak. Biz de büyükşehirlerimizin ranta kurban gitmemesi için elimizden geleni yapacağız’ dedi.

Ağaçların ve tüm eserlerin korunduğu bir proje olacak

Tüm ağaç ve tarihi eserlerin korunduğu bir proje inşa edeceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ‘Tarihi eserler adeta yok edilmiş, korunamamış. Mimar Sinan’ın hamamı yol açacağız diye yıkılmış. Ancak günümüzde artık böyle değil. Ben tarihi Kentler Birliği Başkanlığı yaptım. Bu eserleri korunmak için yüzlerce belediyenin binlerce elemanını eğittik. Tarihi eserleri yok etmek isteyen anlayış gitti. Eskiden olsa bu alandaki eserleri de yıkma mantığı hakim olurdu. Ancak şimdi oradaki tüm ağaç ve eserlerin korunduğu bir proje yapılıyor. Bir şeyi korumak ayağa kaldırmak yetmiyor, içine bir de fonksiyon yüklemek gerekiyor. Doğru fonksiyon yüklemek de bu çalışma kadar önemli’ dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise ‘Saraçoğlu Mahallesi projesiyle Ankara için çok önemli, kalbinde yer alan bir projeden bahsediyoruz. Bu projeyle birlikte Keçiören metrosunun Kızılay’a gelişiyle birlikte dolmuş durakları yer altına alınacak. Bu doğrultuda bölgedeki sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız. Zırhlı birliklere taşınacak olan Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlığı’nın müze olarak yapılmasını istiyoruz’ dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de yaptığı konuşmada Saraçoğlu’nun koruma altında olduğu bir bölye olduğunu belirterek, ‘Erken cumhuriyet döneminin en önemli eserlerinden biridir Saraçoğlu mahallesi. Kızılay bölgesi son yıllarda çöküntü bölgesi haline geldi. Eski albenisini kaybetti. Bunda ankaranın avm kenti olmasının önemli bir rolü var. AVM’ler Ankara’nın kent yaşamını etkisi altına almış durumda. Bu proje bu etkiyi bozacak ve Kızılayı eski günlerde olduğu gibi Ankara’nın merkezi yapacak’ dedi.

Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi aslına uygun yenilecek

Türkiyenin ilk toplu konut olma özelliğine sahip Saraçoğlu mahallesinde tüm tescilli yapılar ve ağaçların korunacağını belirten Kurum, projenin konum itibariyle Kızılay’ın kalbinde yer aldığını dile getirdi. Projenin 1940’lı yıllarda milli mimarlık anlayışıyla geliştirildiğini belirten Kurum daha önce kamu lojmanı olarak kullanıldığını ve 72 yıl önce Emlak Bank tarafından geliştirildiğini sözlerine ekledi. Kurum, lojmanların aslına uygun bir biçimde yenileneceğini ve Ankaralılara sunulacağını söyledi.