İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki eski yerleşim bölgelerinden Alemdağ’da sonradan ön plana çıkan Sancaktepe -Çekmeköy hattı,markalı konut üreticilerinin akınına uğradı.

Bölgede 20’nin üzerinde yeni konut projesi planlanıyor ve yaşama geçiriliyor. Büyük holdinglerin arazi arayışında olduğu, gecekondu sahiplerine cazip tekliflerin yapıldığı bölgeye olan ilginin tabii ki nedenleri var.

Yakın zamanda Özyeğin Üniversitesi’nin gelişi bölgedeki değişimi başlattı. Bünyesinde Amerikan kolejlerini bulunduran Sağlık Eğitim Vakfı’nın (SEV) ve Alman Liseliler Vakfı’nın yeni okullarının faaliyete geçmesi bölgeyi de adeta bir eğitim havzasına çevirdi. Bölgede aynı zamanda iddialı bir şehir hastanesi kuruluyor. Üçüncü köprü yollarının üzerinden geçtiği bölge, ulaşım akslarına çok yakın. Bünyesinde Aydos ormanları bulunması ve sağlam zemini de bölgenin yeni bir kimlik kazanmasındaki önemli nedenlerden.

Peki bölgedeki gelişimden yansıyanlar neler? Hemen belirtelim, bölgede Özyeğin Üniversitesi’ni kuran Fiba Grubu, aynı zamanda en büyük arazi stokuna sahip yatırımcılardan. Zaten iddialı bir konut projesi de hazırlıyor. Özellikle eğitimyatırımları ile birlikte bölgenin oturumamaçlı ciddi bir değişim yaşayacağını hesaplayan Fiba yönetimi, harıl harıl konut, ticari üniteler ve sosyal yaşam ünitelerinin olduğu bir proje üzerinde çalışıyor. Hedef, değişen aile profiline uygun, sosyal donatıları olan, ihtiyaçlara yanıt verecek ticari üniteler ve konut üretimi. İlk etapta 250-300 konut inşa edilecek. Daha sonra ihtiyaca göre yeni etaplar devreye alınacak. Alemdağ’da altı kata kadar izin var. Yapılacak konutlar hemvilla, hemde az katlı ve yeşili ön planda olacak şekilde planlanıyor. Alemdağ’ı bir eğitim kasabası gibi formatlayan Fiba’nın projesi önümüzdeki yılın ilk aylarında kamuoyuna tanıtılacak. Fiba, konut projesini Servotel Grubu’nun işbirliği ile gerçekleştiriyor.

ŞEHİR HASTANESİ GELİYOR

Samandıra-Sarıgazi arasında bulunan 3 bin 150 dönümlük bölgede 4 bin 100 yataklı şehir hastanesi kuruluyor. Hastanenin istihdama da katkı sağlayıp en az 15 bin personel çalıştıracağı, bunun da Sancaktepe halkına önemli bir fırsat sunacağına dikkat çekiliyor. Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak hastanenin çevresinde konuttan işyerine kadar önemli yatırımların da yapılması bekleniyor. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem “Çok büyük bir hastane kompleksi olacak. Çevre illerden dahi hasta kabul edilecek. Bölgenin gelişimine büyük hizmeti olacak” diyor.

HIZLA GELİŞİYOR

Sancaktepe-Çekmeköy hattında, Sinpaş’tan Dumankaya’ya Selin Yapı’dan Suryapı’ya kadar çok çeşitli konut üreticilerinin de faaliyetleri var. Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir’e komşu olan bölge, son yıllarda inşa edilen Ege Boyu, Mahal Sancaktepe, 216 Sancaktepe gibi konut projeleri ile hızlı bir gelişim sürecine girmişti.

Halk GYO-Vakıf GYO Sancaktepe’de 98 bin metrekare bir arsayı 110 milyon TL’ye satın alarak proje geliştirmek üzere çalışmalara başladılar. Avrasya İnşaat ve Reform Yatırım İnşaat, Çekmeköy’de yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dream Life adlı 84 konutluk butik bir projeye 20 milyon TL yatırım yapılması ve birkaç ay içinde lansmanının yapılması planlanıyor.

Levent Gökmen/ Ekonomist