Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Samsun’da 50 yıl önce yapılan, 1997 yılından bu güne kadar da 5 yıldızlı olarak hizmet veren Büyük Samsun Oteli ile ilgili hukuki süreç tamamlanarak yıkımına başlandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Yusuf Ziya Yılmaz, hukuki süreci tamamlanıp tahliye edilerek yıkımına başlanan 5 yıldızlı Büyük Samsun Oteli’nden ortaya çıkacak alanı düzenleyerek, ’Panoroma 1919 Müzesi’ ve Kurtuluş Yolu ile bütünleştireceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkılan otelden ortaya çıkacak alanla ilgili ortaya atılan spekülasyonlara Başkan Yusuf Ziya Yılmaz yanıt verdi. Başkan Yılmaz, yıkımın tamamlanmasından sonra yeni bir bina yapılmasının hukuken mümkün olamadığını belirterek şunları söyledi: “Büyük bahçeyi emek harcayarak güzel bir rekreasyon alanı haline getirmek istiyoruz. Burayı İlkadım Anıtı, Kurtuluş Yolu ve Cumhuriyet Meydanı ile de ilişkilendireceğiz. Yanındaki Yaşar Doğu Kapalı spor Salonu’nu yepyeni bir çerçeve ile yenileyip, burayı da Panoroma 1919 Müzesi haline getireceğiz. Yani Büyük Oteli kaldırdıktan sonra yapacağımız yeni rekreasyon ve peyzaj ile bu alanı Kurtuluş Yolu ile bütünleştireceğiz. Dolayısıyla ortaya, yepyeni bir 19 Mayıs 1919 ruhu ve rotası çıkmış olacak.”

Milliyet