Sahte tapuya karşı işbirliği! Tapu alırken nelere dikkat edilmeli? İşte tüm bilinmeyenler!

Sahte vekaletle mülk satışına karşı Tapu Kadastro ve Noterler Birliği harekete geçti.

İki kurumun oluşturduğu ortak altyapı ile satış sırasında tapu görevlisi vekaletin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anında görebilecek ve müdahale edebilecek.

TAPU dairelerinde sahte vekaletle mülk satışının önüne geçmek isteyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye Noterler Birliği ile işbirliğine gitti. Bilişim Hukuku Kurultayı’nda Hürriyet’e konuşan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, “Kurduğumuz ortak altyapıyla tapu görevlisi, vekaletin sahte olup olmadığını anında görecek. Çalışmalar tamamlandı, sistemin gerçek zamanlı testleri yapılıyor” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği’nin İzmir’de düzenlediği 5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda kişisel verilerin korunmasından, bilişim suçlarına kadar birçok konu, hukukçu ve bilişimciler tarafından tartışılırken, kurumlar da bu yöndeki çalışmalarını paylaştı.

PROTOKOL İMZALANDI

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarının önüne geçebilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’yle veri paylaşımına yönelik bir protokol imzaladıklarını söyledi. Cin, şu anda gerçek zamanlı testleri yapılan ve yakın zamanda hizmete girmesi beklenen sistemle ilgili şunları söyledi:

“Noterlik bilgi sistemini kurduktan sonra noterlerde yapılan işlemlerin merkezde toplanmasını sağladık. Türkiye haricinde de, 200 konsoloslukta yapılan bütün işlemler anlık olarak bir merkezde toplanıyor. Hannover’de verilen vekalet, 2 dakika içerisinde Türkiye’nin her yerinden görülebilir hale geldi. Bunu bir adım öteye taşıdık ve karşılıklı teyit mekanizmasını geliştirdik. Şu an birçok kurumla bunu yapıyoruz.”

VEKALETİ SİSTEMDEN KONTROL EDECEK

Yakın zamanda Tapu Kadastro ile Karayolları genel müdürlükleriyle de işbirliğine başlayacaklarını söyleyen Cin, “Noter neden evrak üretir, bir başka kurum ya da kuruluşa verilmek üzere. Tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarını da bu sistemle önlemiş olacağız. Tapu diyor ki; ‘A kişisi bana vekaletle mülk satışı için başvurdu. Bu vekaletin doğru olup olmadığını teyit etmem lazım. Bu noktada, kurduğumuz ortak altyapıyla tapu görevlisi Noter Bilgi Sistemi’ne girecek ve bu vekaletin doğruluğunu tespit edecek” diye konuştu.

Karayolları’nda da yaşanan bir başka sahteciliğin ise istimlak edilen yoldaki araziler için sahte tapu ya da vekaletle Karayolları’na başvuru yapıp para alanlar olduğunu dile getiren Cin, şöyle konuştu: “Karayolları da aynı şekilde söz konusu belgelerin doğruluğunu Noterlik Bilgi Sistemi üzerinden teyit edecek. Her iki çalışmanın da altyapısı hazır, şu anda gerçek zamanlı testleri yapılıyor. İki kurum da hazırlıklarını tamamlamak üzere, çok yakında bu sistemi hizmete açacağız.”

KOSGEB DE DİJİTALE GEÇİYOR

KAMU kurumlarının bu tür projelerde yaptıkları işbirliğinin önemine dikkat çeken Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe de, şunları söyledi: “Hükümetin eylem planında var olan ‘Dijital Türkiye’ hedefi için bizler de bilişimciler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Gelişen teknoloji, hayatımızı da değiştiriyor ve bir yandan da bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Kamu kurumları da bu yeniliklerinde başarılı olabilmeleri için birlikte hareket etmeli. Özel sektör, kamu ve akademik dünya birlikte hareket ederse, vatandaşın hayatına yansıyan bu tür projelerde daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar alırız. Örneğin pazartesi günü KOSGEB yetkilileriyle bir görüşmemiz olacak, bizi ziyaret edecekler. Dijital dönüşüm konusunda teşvik ve desteklerle ilgili görüşlerimizi anlatacağız. Bu işbirlikleriyle dijital dönüşümü hayata geçireceğiz.”

Tapuda nakit ödeme nasıl yapılır?

Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların tapu devir işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Tapu devir işlemlerinde satıcı, belli bir bedel karşılığında taşınmazını alıcıya satıyor. Yapılan bu devir işlemi için de tapu dairesine hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından harç ödenmesi gerekiyor. Tapu masrafları kapsamında ödenecek tutar ile ödemelerin yapılması gereken banka bilgileri, tapu müdürlüğü tarafından mesaj yolu ile bildiriliyor. Mesajda belirtilen bankaya belirtilen miktarda tapu harcı ödemesinin yapılması gerekiyor. Ödeme dekontu ile birlikte tapu dairesine geri dönülerek dekontun yetkili memura verilmesi gerekiyor.

2015 Eylül ayının 15’inden itibaren ALO 181 Çağrı Merkezi yoluyla tapu ve kadastro konularında randevu işlemleri artık bir telefonla alınabiliyor. ALO 181 Çağrı Merkezi, 7/24 hizmet verme esasına göre kuruldu. Bu hat sayesinde telefonla randevunun yanı sıra aynı zamanda bilgi, şikayet ve ihbarlar, hizmetin iyileştirilmesi işlemleri, tek bir merkezden etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülüyor.

Sahte tapu nasıl anlaşılır?

Birikimlerini değerlendirmek isteyen vatandaşların çeşitli yöntemlerle mağdur edildiğini ve son zamanlarda bu tarz gelişmelerin yaşanmaya başladığını dile getiren tapu internet sitesinin Kurucusu ve CEO’su Emre Erşahin, bireyleri sahte tapulara karşı uyarırken, kullanıcılara yardımcı olacak ipuçlarını şu şekilde açıklamıştı:

“Düzenlenen sahte evraklarla gayrimenkul satışına teşebbüs ediliyor. Son dönemde tahrif edilmiş tapularla karşılaşmaya başladık. Mal sahipleri ve lisanslı eksperlerin tapu bilgilerini sorgulama yetkisi bulunuyor. Taşınmaza ait malik bilgisi, ada parsel bilgileri, net alanı, borç bilgileri, haciz ve ipotek bilgileri araştırılmalı, ilgili belediyelerden iskan raporu, numarataj belgesi alınarak gayrimenkulün doğruluğu kontrol edilmeli. tapu.com’da satışa sunulan tüm gayrimenkullerin ekspertiz raporlu olması nedeniyle bilgiler önceden kontrol ediliyor ve gayrimenkulle ilgili tüm bilgiler sitemizde açıkça yer alıyor. Alıcılar bilgi şeffaflığı sayesinde herkese açık bir şekilde tekliflerini iletebiliyor. Böylece katılımcılar, gelen tekliflerini tüm açıklığıyla görebiliyor ve spekülasyonların önüne geçiliyor. tapu.com üzerinden satılan tüm gayrimenkuller ekspertiz raporlu olduğu için gayrimenkulle ilgili sorunlu bir nokta varsa bu durum ilanlarda mutlaka belirtiliyor.tapu.com gayrimenkul alım ve satım işlemlerini şeffaf ve güvenilir kılacak önemli uygulamaları hayata geçirdi.”

Tapu sahibi nasıl öğrenilir?

Tapu sahibi veya sahiplerinin öğrenilmesi için tapunun fotokopi ile tapunun bağlı bulunduğu tapu dairesine giderek sorgulama yapılması gerekiyor. Tapu sahibinin kim olduğu öğrenildikten sonra alım satım işlemleri yine tapu dairesinde yapılıyor. Bunun için gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu harcının da ödenmesi gerekiyor.

‘Acele etmeyin’

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, geçtğimiz günlerde “Eksik ya da gerçek dışı evrak sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Konut alırken acele etmeyin” uyarısında bulundu. Baygan, şunları söyledi: “Birçok işlem, tapu aşamasında geri dönüyor. Bunun en büyük sebebi ise ön satış heyecanıyla yeterince araştırma yapılamadan, tapu dairelerine gidilmesi. Eksik evrak durumunun yanı sıra sahte nüfus cüzdanı, sahte beyanlar gibi durumlarla da karşılaşılıyor. Bu nedenle gayrimenkul ofislerindeki uzmanlardan yardım alınması iyi olur. ” şeklinde bir uyarı yapmıştı.

Paylaş

Son Yayınlananlar

 • Diğer
 • Emlak Konut
 • Güncel Emlak Haberleri
 • Gündem Haberleri
 • Manşet
 • Sizin İçin Seçtiklerimiz
 • Sizin İçin Seçtiklerimiz
 • Üst Manşet

Emlak Konut Maslak 1453 Dükkanları Açık Arttırma Yeni Tarihi 03 Temmuz

Emlak Konut Maslak 1453'te bulunan dükkanları açık arttırma yöntemiyle satışa çıkardı.Daha önce son başvuru tarihi 25 Haziran 2019 olan açık…

% gün önce
 • Diğer
 • Gündem Haberleri

Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı

Altın fiyatları yükselişi sürdürüyor.Altın fiyatları ons başına 1.425.53 dolardan işlem görüyor.Gün içerisinde 1.442,15 dolara kadar yükselen altın ons fiyatları güne…

% gün önce
 • Diğer
 • Gündem Haberleri

Altın Fiyatları Yükselişe Devam Ediyor

Altın fiyatları bugün yükselişine devam ediyor.Gün boyunca ons fiyatları 1.406 00 dolar civarında olan altın fiyatları akşam saatlerinde yükselerek ons…

% gün önce
 • Diğer
 • Gündem Haberleri
 • Sizin İçin Seçtiklerimiz
 • Üst Manşet

Kuşadası Ve Didim’de Konut Fiyatları Arttı!

Endeksa.com’un güncel verilerine göre Aydın’da konut fiyatları son 1 yılda %15.46 oranında değer kazandı. İl genelinde ortalama konut fiyatı 294.500…

% gün önce
 • Diğer
 • Magazin Haberleri

Ricardo Quaresma Paylaştı Olay Oldu!

Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Ricardo Quaresma sosyal medyadan yaptığı paylaşımla olay yarattı. Beşiktaş'ın Portekizli yıldız futbolcusu Ricardo Quaresma yine gündem yarattı.Sosyal…

% gün önce
 • Diğer
 • Gündem Haberleri
 • Üst Manşet

Altın Fiyatları Yükseliyor!

Altın fiyatları,Fed açıklamalarındaki güvercin tutum nedeniyle başlattığı yükselişi sürdürüyor.Altın fiyatlarının ons başına 1.403,46 dolardan işlem görüyor. Altın ons fiyatlarının dünya…

% gün önce