25 Eylül-1 Ekim 2018 Yangından Korunma Haftası dolayısıyla Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton açıklama yaptı.

Son zamanlarda karşımıza çıkan dış cephe yangınlarına büyük oranda standartlara göre seçilmeyen yanıcı yapı malzemelerinin neden olduğuna dikkat çeken AKG Gazbeton Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç hem mal hem de can güvenliğini tehdit ettiği gibi ülke ekonomisine de zarar veren bu durumu engellemek üzere yangına karşı ilk önlemin binaların proje aşamasında alınması gerektiğini belirtti.

Projelerde seçilen malzemeler ile yapılarda yanmaz cepheler oluşturulup, yangın esnasında olası can ve mal kayıplarının önüne geçmek mümkün. Ülkemizde yapıların yangın güvenliğini sağlamak için malzeme üreticilerine büyük görevler düşmektedir. Yangın karşısında malzemelerin tepkileri, standartlara uygunluğu dikkate alınmalı ve tüm malzemelerin hiç yanmaz olması hedeflenmelidir. AKG Gazbeton AR-GE Merkezi çalışmaları sonucunda A1 Sınıfı Hiç Yanmaz Isı Yalıtım Plağı Minepor kullanarak geliştirdiği Tek Katman Cephe Çözümleri sayesinde; binalarda standart ve yönetmelikler ile uyumlu, hiç yanmayan, ısı yalıtımlı cepheler oluşturarak, yangın güvenliği konusunda önemli bir eksikliği gidermiş oluyor. Binalarda dolgu duvarları hiç yanmaz AKG Gazbeton duvar blokları ile örüp, betonarme yüzeylerini Yanmaz Isı Yalıtım Plağı Minepor ile kaplayarak yangına dayanıklı cepheler oluşturulur. Bu sayede yangının yayılması önlenirken zehirli gaz salınımı da engellenmiş olur.