Tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi olarak geliştirilen Finansevim ile peşinatsız 360 ay 0 faiz sistemi ile dar gelirli ev sahibi olabilecek…

Son günlerde sıkça konuşulan tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi modeli ile yeni bir proje başlıyor. Hükümetin de desteklediği faizsiz konut satın almaya yeni bir boyut geliyor. Faizsiz gayrimenkul alanında yen bir dönemi başlatan Finansevim bugün projesini tanıtan bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Kolo katıldı.

Peşinat ödemeden ev alma imkanı!

Sistem ile bireyler hiçbir peşinat ödemeden, kira yardımı adı altında yapılan ek ödemeler yapmadan, dilerse fon katılım ücretini de Yine Türkiye’de ilk kez uygulanan bir sistem olarak 60 ay vadeye bölerek kendi belirleyeceği taksit miktarlarıyla yine kendisinin belirleyeceği vade aralığıyla ev sahibi olabilecek.

Yüzde 15 hizmet bedeli!

Proje kapsamında toplanan fon ile birlikte konut satın alabiliyorsunuz. Yani böyleye 360 aya kadar vade imkanından yararlanabiliyorsunuz. Dar gelirliler için oluşturulan bu sistem ile peşinat ödemeden sadece yüzde 15 hizmet bedeli ile konut satın almak mümkün.

Evden arabaya, arsadan ofise ve hatta evlilikten eğitim ihtiyaçlarına!

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya ‘Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bu sistemi ülkemiz insanlarının da hizmetine sunmak için çıktığımız bu yolda, ilk hedefimiz; insanlarımızın alım gücünü nasıl kolaylaştırmak oldu. Bu hedefimizi belirlerken ilk sorumuz insanlarımızın en uygun ve avantajlı yollarla faiz ödemeden, evden arabaya, arsadan ofise ve hatta evlilikten eğitim ihtiyaçlarına kadar tüm gereksinimlerini nasıl karşılarız oldu ve dünyada uygulanan Tasarrufa Dayalı Finans sistemini faizsiz olarak Türkiye’de uygulamaya başladık’ dedi.

’20 milyon euro yatırımla hayata geçirildi’

Tasarrufa dayalı faizsiz finans modeli ile geliştiirlen Finansevim 20 milyon euro yatırım bedeli ile hayata geçirildi. Özkaya konu ile ilgili, 20 milyon euro ile konut projesi de inşa edeileceklerini ama ülke için faiz sorununu ortadan kaldırmak istediklerini ve bu sistemi geliştirdiklerini sözlerine ekledi. Dünya’nın kapitalizmin içinde sıkıştığını belirten Özkaya ‘Ülkeye faydalı bir model ile karşınızdayız’ dedi.

Ödemelerinizi kendiniz belirleyin!

Finansevim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Genel Müdür Serdar Kolo ise konuşmasında ‘Bu sisteme birçok yenilik getirdik. Bunlardan biriside Relax Ödeme Fonu. Bu fonda heray taksitlerinizisiz belirlersiniz. Dilediğiniz tarihte, istediğiniz taksiti ödeyebilirsiniz, Örnek verecek olursak, Şubat 400 TL, Mart 250 TL, Nisan 1000 TL ne kadar ödeyeceğiniz size kalmış. Ödemelerinizin %50 sini içeride biriktirdiğinizde, teslimata hak kazanırsınız. Sıra geldi, fonunuzu kullanmaya, dilediğiniz evi, arabayı, ihtiyacınızı kullanabilirsiniz. Teslimattan sonra taksitler, belirlediğiniz vadeye göre sabitlenir. Relax modelimizde dilediğinizde mola verme hakkına sahipsiniz. Relax ödeme modeli, ödemelerinizi rahat rahat ödeyebilmeniz için, Türkiye’de ilk defa geliştirdiğimiz bir modeldir. Örneğin 80.000, 150.000 250.000 ya da daha fazlası. Fiyat belirlendikten sonra peşinatınız var ise peşinatlı yoksa peşinatsız bir seçeneği belirlersiniz. Peşinatınızı da belirledikten sonra sıra taksitlerinize geldi, aylık ne kadar taksit ödemek istediğinizi siz belirtip, verilen Teslimat tarihi sizin için uygunsa karşılıklı yasal güvencelere dayalı sözleşmemizi imzalayabiliriz. Teslimat tarihiniz sözleşme yapıldığı anda sizlere bildirilir. Dönem içerisinde dilerseniz taksitlerinizi ve ödeme planınızı serbestçe yapılandırabilirsiniz.Bu modelimizde teslimattan önce ve sonra tüm taksit ödemeleriniz sabittir. Dilerseniz, tüm borcunuzu erken kapatabilir, yeni modellerimizden tekrar yararlanabilirsiniz. Taksit ödemeleriniz sırasında mola verebilir, dilediğinizde ödemelere devam edebilirsiniz. Hatta isteyenler döviz yada altın ile de projeye katılabilirler’ dedi.

 

‘Para toplamak için SPK veya Bankalar Birliği’nden izin almak gerekmiyor’

Bu organizasyon için yasal olarak SPK veya Bankalar Birliği’nden izin almak gerekmediğini belirten Kolo, ‘Para toplama konusunda izin alma diye bir şey yok. Çünkü burada bir yardımlaşma ve organizasyon söz konusu. Kişiler sırası geldiğinde diğer kişiye yardımcı olmuş oluyor. Bu sistemin adı aslında faizsiz finans sistemi. Sakarya Üniversitesi’nde de aslında BDDK’nın bununla ilgili çalıştayları da var. Devamlı konuşlan faizsiz ev alma sistemi dedikleri şey aslında bu. Bunu biz yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ve bununla ilgili altyapısal çalışmalar da oluşturulmaya başlanıyor. Nasıl inşaat firmaları gönüllü vadeli konut satıyorlarsa bu sistem de böyle işliyor. Ama yasal düzenlemeler de gelirse bu bizim çok işimize yarar’ dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com