İBB Pendik sahiline 3 yapay ada yapıyor. Proje ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Pendik sahiline 3 yapay ada inşa edecek. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin proje ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yüzölçümünün 603 bin 500 metrekareden oluşması planlanan adalarda su sporu alanlar, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi bir çok aktivite olacak.

Kıyı uzunluğunun 7 bin 460 metrekareye ulaşması hedeflenen projede bir çok spor faliyeti bir arada yapılabilecek.

Projede yer alan 3 adacığın fonksiyonları hepsi birbirinden farklı olacak. 1. adada daha fazla su sporları aktiviteleri bulunurken 2. adada karada yürütülebilen spor faaliyetleri ile ilgili aktiviteler yer alacak. 3. adada ise daha çok restoran, kafe gibi alanlar bulunacak.

1. ada olarak adlandırılan adanın yüzölçümü 372 bin metrekare olacak. 1. ada, su sporları merkezi olacak. Kumsalı bulunacak adaya; su sporları kulübü, yüzme havuzu, rafting parkuru, deniz feneri ve kayıkhaneler inşa edilecek. Ayrıca geniş bir piknik alanı olacak. Bu adada yelken, optimist, rüzgar sörfü, kürek, rafting ve plaj voleybolu gibi pek çok spor yapılabilecek. Su sporları tesisi ise sutopu ve sualtı sporları, olimpik açık ve kapalı havuzlar, kürek, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi ve dalış okulu gibi çok sayıda su sporuna imkân verecek şekilde yapılacak.

2. ada olarak adlandırılan ada aktivitelerin toplandığı ada olacak ve adanın büyüklüğü 125 bin metrekare olacak. İçinde ise su spor sahaları, mini golf, paten parkı, tırmanma duvarları, basketbol, futbol ve tenis sahaları, tırmanma duvarı, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve yeme içme alanları yer alacak.

3. ada olarak adlandırılan ada ise 106 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Ada, karşılama adası olarak planlandı. Adada karşılama çadırı, restoranlar, tekne kiralama, koşu ve bisiklet parkurları, iskeleler, gösteri alanları ve parklar bulunacak.

Adaların ortasında ise gezinti ve spor için korunaklı bir su alanı bulunacak. Burada elektrikli tekne kiralama, kürekle sandal sefası, su bisikleti ve pedallı araçlar, su kayağı, su akrobasi gösterileri, optimist ve yelken faaliyetleri, saltanat kayığı, gezi ve amfibik araçla gezinti yapılabilecek.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin proje ile ilgili “Kamu ve özel sektör yatırımlarını peş peşe ilçemize kazandırmanın gururu içindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehrimize inşa edeceği Su Sporları Adası da Pendik’i geleceğe taşıyacak önemli bir vizyon projedir. Spor ve eğlencenin bir arada yer alacağı adalar, Pendik’i İstanbul’un cazibe noktası haline getirecek.” dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com