18 üniversitenin bulunduğu Ankara’da eğitim gören öğrencilerin yurtta kalmak veya ev kiralamak yerine konut satın alması her geçen yıl büyük artış gösteriyor

Ankara’nın öğrenciler için cazip bir kent olduğunu söyleyen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, “Ankara’ya okumaya gelen öğrenciler önceden ev kiralarken şimdi 4-5 yıllık bir yatırım yaparak ev sahibi olmayı tercih ediyor. Ankara her geçen gün yapılan yeni konut projeleriyle ilginin arttığı, gayrimenkulün değer kazandığı bir şehir olması sebebi ile yatırımcıların gözbebeği haline gelmiştir” dedi.

Aldığımız paraya satsak dahi kar ederiz

Bir yıl boyunca yurtta kaldıktan sonra ev kiralamaya karar verdiğini ancak oturulmayacak haldeki evlerden yüksek kiralar talep edildiğini anlatan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 2′nci sınıf öğrencisi Mustafa Furkan Koçbay ise şunları söyledi: “Yurtta bir odada 3 öğrenci kalıyorduk ve aylık 400 TL para ödüyorduk. 2′nci sınıfa geçince ev kiralamaya karar verdim. Ancak sırf okula yakın diye oturulmayacak derecedeki evlerden yüksek kiralar istediler. Okul boyunca eğer o yurtta kalsaydım cebimden 16 bin TL gibi bir para çıkacaktı. Bu paranın dışarı çıkmasını istemedik ve bütçemize göre bir ev satın aldık. Eğer ben mezun olduktan sonra bu daireyi aldığımız fiyata dahi satsak kar elde etmiş olacağız.”

Ev kirası vererek parayı sokağa atmadık

İlk geldiğinde Ankara’da yurtta kalmayı veya ev kiralamayı düşündüğünü söyleyen Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3′üncü sınıf öğrencisi Melis Doğrul, “İlk üniversiteye başladığımda önce öğrenci yurtlarına baktım. Ancak gezdiğim yurtlarda aylık fiyatlar bin ila bin 500 TL arasında değişiyordu. Kiralık evler ise en uygunu 600 TL ile 800 TL arasında idi. Biz ailece kaba bir hesap yaptığımızda ev almamızın daha mantıklı olduğunu düşündük. Ankara’da 5 yıl içerisinde ev kirası veya yurda vereceğimiz para oldukça ciddi bir para oluyordu. Bu nedenle konut almaya karar verdik. Şimdi kendi sıcak evimizde oturuyoruz” diye konuştu.
Şimdi değer kazandı

Ev satın alarak karlı bir iş yaptıklarını dile getiren 20 yaşındaki Doğrul, “O dönem bu daireyi yaklaşık 75 bin TL’ye satın aldık. Şu an dairemizin fiyatı 110 bin TL civarında. Böylelikle ev kirası vererek paramızı sokağa atmazken konutun satılması durumunda önemli bir kar elde etmiş olacağız” şeklinde konuştu. Ayrıca öğrenciyken ev sahibi olmanın güzel bir Eduygu olduğunu belirten Doğrul, “En azından evimizin kapısını çalan olmuyor. Ev sahibi stresi yaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Milliyet