Müteahhitlik Hizmet Yasası 2014 yıl sonuna kadar çıkarsa, İnşaat ve Müteahhitlik sektörü, 2015 yılında Türkiye’de ve Dünya’da, büyük bir atılım yapacaktır.

2014 yılında yaşanan can ve mal kayıplarının ardından tüm dikkatler, İnşaat ve Müteahhitlik sektörüne çevrilmiştir. Yaşanan üzücü olaylar, kamuoyunda çeşitli nedenlere bağlanarak yorumlansa da, hiç kuşkusuz en doğru yorumlar, sektörün içinden gelen kesimler tarafından yapılmıştır.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak bize göre, sektörün içinde bulunduğu en büyük sorun, “Müteahhitlik Hizmet Yasası”nın olmayışıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, Müteahhitlik sektöründeki bu yasal boşluğun ortadan kaldırılmasının zorunlu olduğunu belirterek, “işini iyi yapan ile yapmayanın, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılmasın için, yasa hazırlıklarına başladık” demiştir. Bakanlığın ilgili bürokratları tarafından, yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan bu taslak, artık, TBMM gündemine alınmalıdır.

Türk Müteahhitleri kazandıkları tecrübeyle, Dünya inşaat sektörüne yön veren aktörler haline gelmiştir. Enerjiden, sulama tesislerine, elektrik santrallerinden, boru hatlarına, demiryolları, limanlar, karayolları, havalimanları ve marka projeler, Türk firmalarının eserleri olarak yükselmektedir. Başta Rusya olmak üzere Türkmenistan, Azerbaycan, Afrika’nın hemen hemen tüm ülkelerinde Müteahhitlerimiz, önemli projelere imza atmaktadır.

Türk İnşaat ve Müteahhitlik sektörü, yeni yıla, boşluklar ve belirsizler ile girmemelidir. Çünkü, sektör, elde ettiği bu başarılardan aldığı güç ve itibar ile dünyadaki pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, hükümetin başlatmış olduğu, kentsel dönüşüm hamlesi de, sektörün atılım yapmasında, önemli bir fırsat olmuştur.

2015’in seçim yılı olmasına rağmen, Türkiye Ekonomisinde, olumlu büyümenin olacağını tahmin ediyoruz. Bu büyümenin gerçekleşmesi, sektörde yaşanan, can ve mal kayıplarının önlenmesi ve Müteahhitlik sektörünün, kanunla ve kurumsal bir yapıda, denetim altına alınması ile mümkün olacaktır. Bunun için, “Müteahhitlik Hizmet Yasası”nın bir an evvel kanunlaşması gerekmektedir. Çünkü, taslağın yasalaşmadığı her dakika, Türkiye ekonomisi vakit kaybetmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur
Tahir Tellioğlu
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı (İMKON)