Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdür Murat Kurum ruhsat verilirken çok dikkat edilmesi gerektiğini hatta kota koyulması gerektiğini belirtti.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum katıldığı Avangart projesinin lansmanında sektörle ilgili çok özel açıklamalar yaptı. Toplantıya Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül, Gül Yapı Yönetim Kurlu Başkan Yardımcıları Ali Gül ve Sönmez Aydın katıldı.

‘Bazı bölgelerde gereğinden fazla inşaat ruhsatı veriliyor’

Kurum, arz talep dengesinin önemli olduğunu vurgulayarak, bazı bölgelerde talebin üzerinde arz oluştuğunu dile getirdi. Bu durumun düzeltilmesi gerektiğini savunan Kurum, ‘Bazı bölgelerde gereğinden fazla inşaat ruhsatı veriliyor. Bu bölgelerde arz artarken talep aynı ölçüde artmıyor ve bu durum sektörü olumsuz etkliyor. Yapı ruhsatlarına kota koyulması gerekir’ açıklamasını yaptı.

‘İnşaat sektörüne düzenleme şart’

Kurum, ‘Bu günlerde yine konut arz fazlalığı var yok veya talep var mı yok mu tartışmaları başladı. Sektörle alakalı konutun gayrimenkulün ofisin yatırım aracı olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Bir talep var kesin. Yıllık 1.200 bin konut satılıyor. Ancak TÜİK verilerine göre 2017 yılında alınan ruhsatlara baktığımızda, 155 bin bina ruhsatı, 1 milyon 323 bin daire ve 270 milyon metrekare de alan ruhsatı alınmış. Bir önceki yıla kıyasladığımızda yüzde 16 artmış, daire sayısı ise yüzde 33 artmış. Bir yanlışlık var burada. İnşaat lokomotif sektör. Ama bunun düzenlenmesi şart. Her önüne gelene ruhsat verilmesi doğru değil. Bu duruma bir düzenleme yapmazsak eğer tüm sektörü kötü etkileyecektir. Hükümetimiz ve sektör nezdinde çalışmalar var bir yerlere gelecektir. Gayrimenkul sektörü için bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

‘Projede 1 yılda yüzde 10 satış yapılabildi’

Gül Proje tarafından Emlak Konut güvencesinde Kağıthane Seyrantepe’de inşa edilen Avangart projesinin lansmanı bugün yapıldı. 935 konut ve 18 ticari birimden oluşan Avangart projesinde satışlar geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlamıştı. Kentsel dönüşüm projesi olan Avangart projesinde 1 yılda sadece 10 satış yapıldı. Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alp konuyla ilgili ‘Projenin en az yüzde 25’inin satılmış olması gerekirdi ancak bölgedeki arz yoğunluğu ve konut sektörünün durgunluğundan dolayı satışlar şimdilik yüzde 10 oranında gerçekleşti’ açıklamasını yaptı.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com