İki Design Kurucu Ortağı Mimar Murat Kader, şehir merkezinde yoğunluğu azaltmak ve kentsel dönüşümde yapılaşma artışının önüne geçmek için Kanal İstanbul projesinin İstanbul’un kurtuluş projesi olduğunu söyledi…

İki Design Kurucu Ortağı Mimar Murat Kader, Bloomberg HT’de canlı yayınlanan İş Dünyası programına katıldı. Kader, konut sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Satışlar 2018’de İngiltere’yi İkiye Katlayacak
2018 yılında 1.4 milyonluk konut satış rekorunun kırılacağını söyleyen Kader, 2017 yılının üç çeyreğinde 1 milyon 100 bin metrekarenin üzerinde ruhsat alındığını, bu değerlendirildiğinde ise 2018 yılında 2017 rekorunun kırılacağını ifade etti. Kader, 2018’de İngiltere’nin 2 katı satış yapılacağına inandığını söyledi.

Devlet Yapı Tasarrufu Sandığı İle Destek Sağlayacak
Bankaların sektörlere kredi payı ayırdığını ifade eden Kader, gayrimenkul sektörünün her yıl büyük oranda büyüme kaydettiğini, buna karşılık bankaların kredi paylarını sektörle orantılı olarak büyütmediği için kredilerin pahalı olduğunu açıkladı. Kader bu sebeple devletin 2018 yılında Yapı Tasarrufu Sandığı’nı getireceğini söyledi. Kader, “Bugüne kadar yatırımcı ya da banka yoluyla konut alabiliyorduk. Şimdi ise devlet bugüne kadar yapmış olduklarının dışında yeni bir uygulama yapıyor. Devlet Yapı Tasarrufu Sandığı ile kredi verecek. Sektördeki finans ayağını sağlayacak.” dedi.

Kanal İstanbul İstanbul’un Kurtuluş Projesi Olacak
“Kanal İstanbul’un İstanbul’un kurtuluş projesi olarak görüyorum” diyen Kader, bunun birkaç sebebi var diyerek şöyle açıkladı; “Şu an sıfırdan yapılabilecek, altyapısıyla, üstyapısıyla örnek olabilecek, Türkiye’nin önemli bir sembolü olabilecek bir proje olarak görüyorum. Ayrıca eğer proje doğru bir şekilde yapılırsa, şehir merkezindeki kentsel dönüşümde yoğunluk artışının önüne geçebilecek. Şehir merkezindeki projelerin en azından kamusal alanların Kanal bölgesine kaydırılması, kabul eden hak sahiplerinin belli teşviklerle bu bölgeye aktarılması, şehir merkezindeki yoğunluk artışının hem önüne geçecek hem de yoğunluğun daha da azaltılmasına yardımcı olabilecek. Biz böyle bir örnek proje hayata geçiriyoruz. Bu örnekler artıkça İstanbul’un merkezindeki yoğunluklar azalacak. Kaybettiğimiz alanlar geri kazanılacak. Kanal İstanbul ise dünyanın hayranlıkla bakacağı bir proje olacak. Bu fırsatı kaçırmamak lazım.” diye konuştu.

Bina Tamamlama Sigortası Alıcıları Rahatlatacak
“Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz mücadele neyse, kentlerimizi geri kazanmak için de aynı mücadeleyi vermek zorundayız” diyen Kader, devletin, kanun koyucunun kentsel dönüşümde her imkanı sağladığını ifade etti. Hak sahiplerinin kentsel dönüşümü metrekare bazında değil, gerçekten değer bazında değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Kader, konut alanın tek istediğinin konutunun bitmesi olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümdeki büyük sorunlardan birinin bu olduğuna dikkat çeken Kader, bu noktada geliştiricilerin bina tamamlama sigortası ile projelerini ortaya koymasıyla, arsa sahiplerinin ve konut alıcılarının rahatlayacağını ve satışların daha hızlı olacağını belirtti.

Büyük Konutların KDV Oranı Yeniden Değerlendirilmeli
Cumhurbaşkanı’nın 3 çocuk isteği üzerine konuşan Kader, 3-4 çocuğun yaşayacağı konutların 150 metrekare ve üzerinde büyüklüklerde olduğu, bu konutlar içinde KDV’nin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kader, “Kalabalık aileyi hepimiz seviyoruz ama kalabalık ailelerin, yaşayacağı yerler için daha fazla para ödemek zorunda kalması sektördeki tıkanıklığın en önemli sorunlarından biri diyebilirim. Bu konunun değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yurtdışında da Yerli Ürün Kullanıyoruz
16 ülke 24 şehirde 35 milyon metrekarenin üzerinde proje yaptıklarını söyleyen Kader, projelerde kullanılan ithal ürünün yüzde 20’in üzerine çıkmış olamayacağını söyledi. Kader, yurtdışında yaptıkları projelerde de yerli ürün kullandıklarını ifade etti.

Maide KARADAĞ YAKOVİDİS/Emlakmetrekare