Türkiye ile Rusya’nın katkılarıyla yaptırılan Moskova Merkez Camisi, yarın açılacak. Aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabileceği caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatı tarzıyla yapıldı.

 
Türkiye ile Rusya’nın katkılarıyla yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak Moskova Merkez Camisi, Klasik Osmanlı sanatı tarzında süslendi.

 
Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatı üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırıldı. Yapımı 7 yıl süren Moskova Merkez Camisi’nde aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Toplam kapalı alanı yaklaşık 19 bin metrekare olan caminin kubbe yüksekliği 46, kubbe çapı ise 22 metre. Kubbenin tamamı bakır levhalar üzerine altın varaklarla kaplandı. Caminin iki büyük minaresinin uzunluğu 81 metre.

 
RUSYA’NIN GÖBEĞİNDE EZAN SESİ
Moskova’nın merkezi semtlerinden birinde yer alan camide, cuma günü ve bayramlarda minareden, diğer vakitlerde ise içerinden ezan okunacağı belirtiliyor. Proje ve üretim aşaması yaklaşık iki yıl süren cami süslemeleri için Türkiye’den 100 den fazla sanatkar ve zanaatkar çalıştı. Caminin hüsnühatlar ve kalem işi nakışları, 16 ve 17. yüzyıl Klasik Osmanlı sanatı üslubuyla yapılırken, mihrab, Marmara mermerinden özel tasarımlı, çevresi kuşak yazılı nakış ve hatları oymalı kabartma tekniğinde Türkiye’de hazırlanarak monte edildi.
Sekizgen kasnak üzerine kurulu caminin dış mimarisinin yapımında ise Rusya’nın iklim şartları gözetildi. 8 asansörün bulunduğu camide alttan ısıtmalı sistem kullanılacak.

 
ERDOĞAN VE PUTİN AÇACAK
Rusya Müslümanları Dini İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Damir Gizatullin, Moskova Merkez Camisi’nin Rusya ve Türkiye’nin ortak çabalarıyla inşa edildiğini belirterek, “Cami inşaatı sırasında Ankara ve İstanbul’da yeni yapılan birçok camiyi gezdik. Onlardan gördüğümüzü burada uygulamaya çalıştık” dedi. Moskova Merkez Camisi inşaatını yapan Türk firmasının mimarı Mustafa Çetin Zor da caminin ince işçiliğinin yaptıklarını belirterek, “İslam alemine hayırlı olsun” diye konuştu.

 
MOSKOVA’NIN EN BÜYÜĞÜ
Moskova’nın en büyük camisinin töreni 23 Eylül’de yapılacak. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu ülkesinden de liderlerin katılması bekleniyor.

 
Yeni Akit