Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün katıldığı bir televizyon programında inşaat sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün katıldığı bir televizyon programında inşaat sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Yenigün devlet ile sektörün birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

İnşaatlarda insan güvenliği ve sağlığına çok önem verdiklerini belirten Yenigün inşaat kazalarının önüne geçmek için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını belirtti. Türkiye’de firmaların yeteri kadar denetlenmediğini düşündüğünü söyleyen Yenigün kazalarda denetimin önemini vurguladı.

 

‘İnşaat sektörü döviz cinsine borçlandı’

Yenigün inşaatlarda risk yönetiminin de çok önemli olduğunu belirtti. Yenigğn şu açıklamaları yaptı; ‘İnşaat sektöründe risk yönetimi ile ilgili konuşmak gerekirse, sektör son bikaç yıldır döviz cinsine borçlandı. 1 yıl öncesine kadar fazla bir sorun yoktu ama şimdi firmalar döviz üzerinde borçlandıysa ve tahsilatını TL üzerinden alıyorsa bu çok tehlikeli bir durum’

 

‘Müteahhitlik sektörü spekülatif kazanç peşinde olmamalı’

İnşaat firmalarının büyük kazançlar peşinde olmamaları gerektiğini savunan Yenigün ‘Müteahhitlik sektörü spekülatif kazanç peşinde olmamalı. Bir kar maliyeti koyar bu da makul olur’ dedi.

 

‘Biz isteriz ki devlet ve inşaat sektörü birlikte çalışsın’

Yenigün devlet ile inşaat sektörünün bilgi ve birikimlerini birleştirmesi gerektiğini savunarak şu açıklamaları yaptı; ‘Biz isteriz ki devlet ve inşaat sektörü birlikte çalışsın. Elbetteki herkes kendi için çalışacaktır ancak bilgi ve birikimler birleştirilmeli. Nitekim yeni hükümet oluşumunda bu adım da atılmış oldu’

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com