Manisa’nın Kula İlçesi’nde yer alan tarihi evlerin restorasyonları için çalışma başlatıldı. 895 binadan 110’u için restorasyon projeleri hazırlandı.

Manisa’nın Kula İlçesi’nde bulunan 55 tarihi evde restorasyon çalışması yapılacağı ardından butik otel ve restoran olarak turizme kazandırılacağı belirtildi. Kula’nın turizmde dünya kenti olması hedefleniyor.

Anıtlar Kurulu’nca tescilli 895 binadan 110’u için restorasyon projeleri hazırlandı. İlk etapta 55 evde, Büyükşehir Belediyesi ile bulunacak diğer sponsorların desteğiyle restorasyon çalışması yapılacağı duyuruldu.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 55 evden 40’ının büyükşehirin konutlarıyla takas edileceğini, 15’inin de satın alınacağını söyledi. Yüzyıl öncesinin yaşam biçimini yansıtması nedeniyle evlerin değerli olduğunu belirten Başkan Tosun;

“Hepsi restore edildiğinde Kula’nın tarihi, gün yüzüne çıkacak. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Tarihi Kula Evleri, Volkanik Jeopark ile birlikte Türkiye’de ve dünyada önemli bir noktaya gelecek. Kurtuluş Savaşı’nda işgal kuvvetlerinin yakamadığı tek ilçe Kula’nın bazı yerleri terk edilmişlikten dolayı harap halde. Bu tarihi evlerin bakımı oldukça zor. Bu zengin miras, dünya çapında ses getirecek. Kula’nın dünya kentleri arasına girmesine adım adım yaklaştıracaktır” dedi.