Londra’daki Brunel Üniversitesi’nden araştırmacılar, “lego tarzı” olarak adlandırılan bir araya getirilmiş hazır güneş panelleri geliştiriyor.

Proje, sıcak sudan ısı ve elektrik üreten etkili ve esnek bir güneş enerjisi sistemi geliştirmeyi amaçlıyor. Horizon 2020 tarafından kurulan çok disiplinli projenin tamamlanmasının 3,5 yıl sürmesi bekleniyor.

PVadapt paneller, fotovoltaik (PV) hücreleri düz ısı boruları ile birleştirir; bunların ikincisi, istenmeyen ısıyı yüzeylerden uzaklaştırmak için çalışır ve elektronik cihazları soğutmak için endüstride yaygın olarak kullanılıyor.

Jouhara ve Brunel Üniversitesi ekibi, prefabrike bina entegre fotovoltaik (BIPV) enerji ve termal depolama sistemini oluşturmak için panelleri kullanacak. Metrekare başına 260 sterline mal olan paneller, sosyal konut, kamu binaları ve ofislerin yanı sıra off-grid sitelere de yerleştirilebilecek.

Ekip, binalarda enerji kullanımının 2050 yılına kadar ikiye hatta üçe katlanabileceğine dair tahminler göz önünde bulundurulduğunda, mükemmel bir güneş altyapısı için çalışmanın özellikle önemli olduğunu söyledi.