Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, sektörün canlanması ve yeni yatırımların artması için bu yıl yapı ruhsat alacak konutlarında KDV indirimi uygulamasına dahil edilmesi gerektiğini söyledi…

Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, konutta KDV indirimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ünal, yeni yatırımların önünü açmak için uygulanan KDV indiriminin bu yıl ruhsat alacak projeler içinde geçerli olması gerektiğine dikkat çekti.

KDV indiriminin üretilmiş konutlara değil, sektörü canlandırmak için yeni başlayacak inşaat yatırımlarına yönelik olması gerektiğine vurgu yapan Ünal, “İndirim süresinin 2017 sonuna kadar yapı ruhsatı alacakları kapsayacak şekilde utaılması gerekiyor. Burada yeni yapı ruhsatı alacak, yeni başlayacak inşaat yatırımlarının kapsanması lazım. Diğeri zaten yapılmış bir yapı ve bu muafiyet onun için değil asıl yeni başlayacaklar için önemli. Asıl mesele yeni başlayacak inşaatların önünü açmak. Süre uzarsa, inşaat sektörü ve bağlı tüm sektörlerde canlanma yaşanır, bu da ekonomiye olumlu yansır, istihdam da artar” dedi.

KDV indiriminin süre dolayısıyla daha çok üretilmiş konutlara yaradığını ve bu noktada yanlış yapıldığını belirten Ünal, “Belirli bir tarih aralığında ruhsatını alan tabiri yer alıyor. Bu düzenleme mevcut haliyle üretilmiş olanı korur. Bizim amacımız yeni üretim yapmak. Devlet burada ‘1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihinde yapı ruhsatını alan firmalar için 3 yıllık KDV yüzde 18 yerine yüzde 8’ demeli ki müteahhitler yeni işe başlasın. Eğer ki amaç sektörü canlandırmaksa piyasaya yeni üretici lazım. Yatırım yapmayı teşvik etmek gerekiyor. Tüketiciyi yatırım yapmaya yöneltmek kısa vadeli kazanç sağlar. Asıl ihtiyaç olan şey ise üretimdir. Yeni yatırım 250-300 kalem iş ve işçi ile ilgili iş yapar. KDV indiriminin 2017 sonuna kadar uzatılmasının büyük fayda sağlayacağını görüyoruz” diye konuştu.