İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvayı projesinde yeni bir revizyonla, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda hattı, mevcut gidiş-geliş üç şeritli yola dördüncü şerit olarak kara ve deniz tarafına döşeyecek.

 

Bayram sonrası kamuoyuna açıklanacak revizyon sonrası inşaat çalışmalarına başlanacak. Konak ve Karşıyaka tramvay projeleri ihale öncesi ve sonrası revizyonlarla kent gündemine damgasını vurdu. İnşaatına başlanan Karşıyaka tramvayında Karşıyakalıların tepkileri sonucu sahildeki başta palmilyeler olmak üzere ağaçların korunması amacıyla taşıt yoluna alınan güzergah, Alaybey durağının iptal edilmesi ve Karşıyaka İskele’de hattın son bulmasıyla tamamlanan revizyonla uzunluğu 9.7 kilometreden 8.3 kilometreye, istasyon sayısı ise 15’den 14’e düştü.

Konak Tramvayı’nda ise ihale öncesi Şair Eşref Bulvarı’nda ortadan giden ve dut ağaçlarının sökülmesine neden olan ilk proje revize edilerek taşıt yoluna alınmasıyla başlayan değişiklikler ihale sonrası Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yeşil alandan geçecek hattın Mithatpaşa Caddesi’ne kaydırılması ön hazırlığıyla devam etti. Ancak, Mithatpaşa Caddesi’nde trafik akışıyla ilgili handikaplar yaratması başta otopark, altyapı sorunları nedeniyle hat yeniden Sahil Bulvarı’na alındı. Ancak, ilk projede yeralan yeşil hat güzergahı yerine yeni bir hat çizildi.

BİRİ KALDIRIM KENARINDAN DİĞERİ SAHİLDEN

Son revizyonla Konak tramvayı rayları için Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na dördüncü şerit oluşturulacak. İlk projede gidiş-geliş yanyana olan hat biri Sahil Bulvarı kaldırım, diğeri ise deniz tarafı kaldırımın bulunduğu bölgeye yapılacak. Hattın üç şeritli karayolunun yanına sığdırılması için orta refüj ve kaldırımlar kısmen daraltılacak ve geriye çekilecek. Son aşamaya gelen revizyonla ilgili bayramdan sorna nihai karar ve proje yüklenici firmaya verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kamuoyuna revizyonun nedenlerini açıklayacak. Konak tramvayı 13 kilometre uzunluğunda ve 19 duraktan oluşacak. Üçkuyular- Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak-Şehit Fethi Bey Caddesi, Şehit Nevres Bulvarı- Montrö Meydanı -Şair Eşref Bulvarı-Alsancar Gar-Şehitler Caddesi- Halkapınar arasında çalışacak.

Yeniasır