DÜNYA Gazetesi ile CNBC-e işbirliğinde düzenlenen 26 Şubat’taki Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin açılışını Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü yapacak.

Rönesans Holding ana sponsorluğu ve Emlak GYO’nun katkılarıyla Dünya Gazetesi ile CNBC-e işbirliğinde gerçekleşen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin ilki Adana’da gerçekleştiriliyor. Konferans zincirinin diğer durakları ise Bursa, Antalya ve İstanbul olacak.

26 Şubat’ta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nun açılışını yapacağı konferansın diğer konuşmacıları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Rönesans GY Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, Dünya Gazetesi Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve TOKİ Başkanı Ergün Turan gibi isimler bulunuyor. Türkiye’de son yıllarda hızla sayıları artan büyüyen “kentsel dönüşüm” projelerinin, özellikle de Adana’nın dönüşümünün konu olacağı zirve, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın himayesinde gerçekleşiyor.

3 panelden oluşacak, başarı hikayeleri paylaşılacak

Zirve, inşaat firmaları, müteahhit ve mimarlar gibi sektörün önemli isimlerin yanı sıra ulusal ve yerel hükümet yetkilileri, kamu, iş dünyası, medya ve fikir önderlerinin de bir araya geldiği 3 panelden oluşuyor. “Şehirlerin Yeni Yüzünü Keşfediyoruz” diyerek yola çıkan zirvede, kentsel dönüşümün dinamikleri, bu konudaki başarı hikayeleri ve gelecek planları da tartışılacak.

CNBC-e Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım’ın moderatörlüğünde düzenlenen ilk panelde, sektöre yön veren şirketlerden Rönesans Gayrimenkul, Emlak GYO, Yıldız Entegre, Hafele, Adalı Holding, DAP Yapı ve Nuhoğlu’nun sözcüleri, bu konudaki başarı hikayelerini ve gelecek planlarını aktaracak.

Zirvenin ikinci panelinde ise Adana’nın dönüşümü ve gelecek projeleri de masaya yatırılacak. Ekonomiyi de önemli ölçüde etkileyen kentsel dönüşümün yarattığı yatırım fırsatları da zirvenin konuları arasında…

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü üstlendiği son panelde, kentsel dönüşümün şirketlere sunduğu yatırım fırsatları ve bu fırsatlardan faydalanabilmek için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak.

2045’te şehirlerin nüfusu 6 milyar olacak

“Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin Adana’dan sonraki adresi ise Bursa olacak. Antalya ve İstanbul’da da gerçekleşecek bu zirve, Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Kentsel dönüşüm ve modern şehirler, son dönemde emlak ve gayrimenkul sektörünün gündeminin neredeyse tamamını kaplıyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) geçen yıl hazırladığı raporda, 2045 yılında 6 milyar insanın şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. 2050’de ise, şehirlerde yaşayan nüfusun oranının da yüzde 70’lere ulaşacağı öngörülüyor.

Dünya