Beylikdüzü’nde inşa edilen Autopia’da ortaklar mal paylaşımında anlaşamadı. Keleşoğlu- Gül İnşaat arasında çıkan anlaşamamazlığın bir benzeri daha önce Keleşoğlu’nun bulunduğu Vadistanbul ve Koru Florya projesinde de gündeme gelmişti.
Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da ilk otomobil konseptli AVM’si olan Autopia’da ortaklar mal paylaşımında anlaşamadı.
Mahkeme, 300 milyon dolar değerindeki otomobil alışveriş merkezi için önce kayyum ataması yaptı. Ancak sorun yine çözülemedi. Mahkeme son olarak şirketin tasfiyesine karar verdi.
Taraflar başlangıçta varlıkların bölüşülmesi için kolları sıvamıştı ancak son anda bölüşüm işlemlerinde sorun çıktı.
Taraflar davalık olunca karşılıklı bir çok dava açıldı. Açılan dava dosyalarında yer alan belgelere göre, taraflar birbirlerine suçlamalarda bulundu. Bu süreçte projeden mağaza alanlar ise, iskân, tapu ve yönetim sorunlarının çözülmesi için Keleşoğlu ve Gül İnşaat’ın sahipleri arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı. Ancak yine de olumlu sonuç alınamadı.
Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası gerekçeli kararını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Mahkeme, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle projenin her geçen gün zarar gördüğüne işaret etti ve Keleşoğlu Grubu’nun, Autopia’da var olan satış ofisine alternatif bir satış ofisi kurduğuna işaret etti. Taraflar arasında, sorunun çözümü için yapılan görüşmelerde arbede yaşandığına işaret edilen mahkeme kararında “Tüm bu nedenlerle şirketin ortak amacının gerçekleşmesinin mümkün olmadığı…” yönünde hüküm kuruldu.
Mahkeme, 300 milyon dolar değer biçilen Autopia şirketinin feshine karar verdi. Tasfiye memuru olarak ise mali müşavir Yusuf Küskün görevlendirildi.
Koru Florya’da da ortaklık bozulmuştu
Bakırköy Florya’daki, Koru Florya projesinde, AVM alanı konut sahiplerinin oluru alınmadan büyütülünce ortaklık bozulup davalar açılmıştı. Keleşoğlu firması olan Ar-Ke İnşaat, sahte beyanla idareden uzaklaştırıldığı iddiası ile ortakları Aydınlı İnşaat, Metal Yapı, ve Vizyon Life İnşaat firmalarını dava edip, kayyum heyeti atanmasını istenmişti.

Vadistanbul’da da ortaklık bozulmuştu

Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığıyla yola çıkan Vadistanbul’da Keleşoğlu, hisselerini Artaş’a devretmişti. Bu hisse satışının sebebi ise Keleşoğlu ve Aydınlı’nın Florya’da ortak oldukları Koru Florya projesinde aralarının bozulması olduğu gündeme gelmişti.
Keleşoğlu şimdi Denizistanbul projesini inşa ediyor
TMSF’den borçları ile birlikte 75 milyon dolara alınan Denizistanbul projesi Keleşoğlu tarafından hayata geçiriliyor. Deniz İstanbul projesi Beylikdüzü Yakuplu’da Keleşoğlu tarafından inşa ediliyor. Proje, Atatürk Havalimanı’na 17 kilometre, Taksim’e 30 kilometre ve Deniz Otobüsü İskelesi’ne 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Denizistanbul projesinde 1 oda 1 salondan 4 oda 1 salona kadar bir çok daire tipi bulunuyor. Proje kapsamında konutları büyüklükleri 82 metrekare ile 211 metrekare arasında farklılık gösteriyor.
Melek GÜNER AKMAN/Haberyapi.com