Kasım ayında İnsan Kaynakları’nda yaşanan hareketlilik yılın finali için umut vaat ediyor. Kasım ayının istihdam şampiyonu savunma/güvenlik ile inşaat sektörü oldu.

Türkiye’de işsizlik Eylül ayında 3 milyon’u aşarken, Kasım ayında İnsan Kaynakları’nda yaşanan hareketlilik yılın finali için umut vaat ediyor. Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net’in verilerine göre; Kasım ayında bir önceki aya oranla yüzde 4’lük bir artışla 20 bin 924 iş ilanı yayınlandı. Kasım ayının istihdam şampiyonu savunma/güvenlik ile inşaat sektörü oldu. İşe yerleştirilen aday sayısı yüzde 6,4’lük bir artışla 8 bin 533 sayısına ulaşırken en çok istihdam sağlayan sektör yüzde 9.13 ile savunma/güvenlik oldu. Adaylar açısından bakıldığında ise, gıda sektörü yüzde 6.35 ile en çok başvuru yapılan sektör oldu.

TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı işsizlik rakamlarına göre, Türkiye işsizlikte son 4 yılın en kötüsünü yaşasa da Eleman.net’in Kasım ayına ilişkin istihdam verileri umut verici bir yaklaşım sunuyor. Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, veri tabanında yer alan ilanlar ve sağlanan istihdam verileri üzerinden Kasım ayındaki değişimi araştırdı. Buna göre, Kasım ayında bir önceki aya oranla yüzde 4’lük bir artışla 20 bin 924 iş ilanı yayınlandı. Kasım ayının istihdam şampiyonu ise savunma/güvenlik sektörü oldu. İşe yerleştirilen aday sayısı yüzde 6,4’lük bir artışla 8 bin 533 sayısına ulaşırken en çok istihdam sağlayan sektör yüzde 9,13 ile savunma/güvenlik oldu. Adaylar açısından bakıldığında ise, gıda sektörü yüzde 6,35 ile en çok başvuru yapılan sektör oldu.

Kasım Ayında En Çok İlan Yayınlayan Sektörler

Sektörler

Kasım

İnşaat

6.26%

Savunma / Güvenlik

6.05%

Bilgisayar / BT / Internet

5.78%

Elektrik ve Elektronik

5.31%

Gıda

5.31%

İmalat

4.74%

Tekstil

4.18%

Eğitim

3.67%

Hizmet

3.56%

Otomotiv

3.23%

Kasım Ayında En Çok Başvuru Yapılan Sektörler

Sektör

Yüzde

Gıda

6.35%

Eğitim

5.52%

İnşaat

5.18%

Bilgisayar / BT / Internet

5.00%

Elektrik ve Elektronik

4.34%

Hizmet

4.28%

Halkla İlişkiler

4.13%

Tekstil

3.65%

İmalat

3.23%

Turizm

3.12%

Kasım Ayında En Çok İstihdam Sağlayan Sektörler

Sektör

Yüzde

Savunma/Güvenlik

9.13%

İnşaat

8.71%

Hizmet

8.30%

İmalat

5.39%

Otomotiv

5.39%

Elektrik ve Elektronik

4.98%

Bilgisayar / BT / Internet

4.56%

Eğitim

4.15%

Gıda

3.73%

Reklamcılık

3.32%

Güvenlik ve inşaat başrolde

TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı işsizlik oranının sunduğu olumsuz tabloya rağmen Kasım ayında istihdamda olumlu gelişmeler yaşandığını ifade eden Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Kasım ayında ise hem yayınlanan ilan hem de işe yerleştirilen aday sayısı açısından bakıldığında, istihdamda hatırı sayılır bir hareketlik yaşanıyor. Bu durum Eylül ayı işsizlik rakamlarının ortaya koyduğu olumsuz tabloyu ortadan kaldıran bir yaklaşım sunuyor. Ortaya çıkan veriler, Kasım ayının istihdam şampiyonunun savunma/güvenlik sektörü olduğunu gösteriyor. Bugün gündemin tartışma konusu olan inşaat sektörü ise yarattığı istihdam ile 2’inci sırada yer alıyor. Buradan yola çıkarak savunma/güvenlik ve inşaat sektörlerinin istihdamda oynadığı aktif rolünün bir kez daha altını çizmekte fayda var. Türkiye’de bu sektörler istihdamın yol haritasını belirliyor.”