İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesi için çalışmalara başlandı. Projenin yakında ihaleye çıkması bekleniyor…

İzmir Karşıyaka Örnekköy’de yaklaşık 3 bin 500 konutu kapsayan kentsel dönüşüm projesi için ÇED işlemleri tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi proje için ihaleye çıkma kararı aldı. İzmir’de kentsel dönüşümde üçüncü durak olan Örnekköy’de hayata geçirilecek ve toplam 3 bin 520 konut ile 338 adet işyerini kapsayan dönüşüm çalışmaları önümüzdeki günlerde resmen başlayacak.

Yöre sakinlerinden onay gelen kentsel dönüşüm çalışması için önümüzdeki belediye meclis toplantısında son bürokratik aşama da tamamlanacak. Yerinde dönüşüm ilkesiyle hayata geçirilecek olan proje kapsamında öncelikli olarak 18 hektarlık arazide 705 yapının yıkımı yapılacak.

Etap etap inşa edilmesi planlanan projede 452 bin metrekare alan konutlara ayrılırken, 15 bin metrekare eğitim tesisi, 23 bin 850 metrekare spor ve oyun alanları, 14 bin metrekare pazaryeri, sosyal tesisler, yeraltı otoparkları, rekreasyon alanı ve parklara ayrıldı.

Tamamının 4 yılda tamamlanması planlanan Karşıyaka Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde büyüklükleri 60 metrekare ile 123 metrekare arasında değişecek, bin 390 adet 3+1, 715 adet 3+1 ve 415 adet 1+1 daire inşa edilecek. Proje 8 ila 20 kat arasında değişen bloklar halinde yükselecek.