KALE Grubu Şirketleri’nin lokomotifi olan Kaleseramik, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Çevre ve Enerji Ödülleri’nde üç ayrı kategoride ödül kazandı.

Kaleseramik, Isı Geri Kazanım Projesi ile “Enerji Verimliliği Uygulama Kategorisi”nde birincilik; düşük su tüketiminde devrim yaratan klozeti Kale Aquasmart ile “Çevre Dostu Uygulama Kategorisi”nde ikincilik; Nem Kontrollü Karo Projesi ile “İnovatif Çevre Dostu Ürün Kategorisi”nde ikincilik aldı. Kale Yapı Ürünleri Grubu Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Selim Ergün, inovasyon, çevre ve enerji konularına odaklandıklarını belirterek, “Sektörümüzün lider kuruluşu olarak attığımız yenilikçi adımların üst üste ödül alması, motivasyonumuzu yükseltiyor” dedi.

Isıya 2.4 milyon TL harcandı

Kaleseramik, 2013 yılında Isı Geri Kazanım Projeleri’ne 2.4 milyon TL harcadı. Sadece püskürtmeli kurutuculara yapılan yatırım ile yılda 1.2 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlayan Kaleseramik, bu sayede 8 bin 706 ağaçlık ve 2 bin 902 ton CO2’lik bir çevresel katkı yarattı. Kaleseramik’in Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiği Kale Aquasmart Klozet Projesi, yüzde 55 oranında su tasarrufu sağlıyor. Nem kontrollü karolar ise havadaki nem oranı yüzde 65’in üzerine çıktığında nemi içine alma, nem oranı yüzde 40’ın altına düştüğünde ise içine aldığı nemi ortama verme özelliğine sahip.

Vatan