Milliyet Gazetesi’nden Elif Akın’ın haberine göre İstanbulda konut ve ofis fiyatları patladı. Özellikle son 5 yılda İstanbul’da arsa stoğu olan bölgelerde, kentsel dönüşüm çalışmaları, ulaşım projeleri, kamusal yatırımlar sayesinde kentin çehresi giderek değişti.

Anadolu yakasında inşaatı hızla yükselen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ve çevresindeki yatırımlarla uçuşa geçen Ataşehir’de fiyatlar 5 yılda üçe katlandı. TSKB Gayrimenkul Değerleme’den aldığımız bilgilere göre bölgede metrekare fiyatları 2 bin 500 liradan 7 bin liraya çıkmış durumda. Millet’e konuşan Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2015’teki önceliklerinin Finans Merkezi’ni tamamlamak olduğunu söyledi. Ağaoğlu, bölgede hayata geçirdikleri 221 ofıslik My Nev Work’ün de çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm projelerinin pilot bölgesi seçilen ve bir süre ruhsat sorunu yaşanan Fikirtepe’de işler yoluna giriyor. Üç yıl önce başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında ilk ruhsatlar bu yıl verilmeye başlandı. Markalı lüks konut projelerinin ağırlıkta olacağı bölgede, yaklaşık 50 bin konutun inşa edilmesi planlanıyor.

KARTAL, METROYLA UÇTU

Geçen yıl hizmete açılan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı ise Kartal, Maltepe, Pendik hattındaki dengeleri alt üst etti. Kadıköy-Kartal metrosunun da faaliyete başlaması Kartal’da konutların metrekare fiyatlarını 6 bin liraya kadar yükseltti. Adalet Sarayı’yla birlikte bölgede ofis projelerinin inşa edilmeye başlandığını söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, projelerin tasarımında avukatların küçük metrekarelerden oluşan ofisleri tercih etmesinin etkili olduğunu belirtti.

Avrupa yakasında da Anadolu’yla benzer bir durum söz konusu. Maya, Marmaray ve Yenikapı metrosu civarındaki semtlerde de konut ve ofis fiyatlarının yükseldiğini ifade etti. Maya, Zeytinburnu-Ataköy hattında metrekare fiyatlarının 7 bin ila 10 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Aslantepe’de fiyatlar 8 bin lira

Üçüncü Köprü ve havalimanının inşa edildiği Kuzey İstanbul’da da fiyatlar yükselişe geçti. Maya, iki yılda Zekerıyaköy-KemerburgazGöktürk hattındaki evlerin metrekare fiyatlarının yüzde 20 artarak 4 bin liraya çıktığını belirtti. Maya, KağıthaneAyazağa-Seyrantepe hattında ise fiyatların 6 bin ila 8 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Sinpaş Halkalı’yı baştan yarattı

Değerlenen bölgelerden biri de Halkalı Atakent Mahallesi. Sinpaş GYO’nun butik projelere odaklanan M markası Eviya Gayrimenkul, yP burada yıl içinde EgeYakası ve İkİ Karşıya Rezidans’ı satışa çıkardı. Karşıya Rezidans’ta 71 fiyatlar 198 bin liradan başlıyor.

Elif Akın/Millet