Tarihi Yarımada’nın her yanı tarih. Bir yerden lahit çıkar diğer yandan sarnıç. 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası alenen bu tür kazıların iş makinası ile değil arkeolog gözetiminde yapılmasını söylemesine rağmen bu inat niye? Koruma Kurulları bu tür yasayı ihlal eden, Koruma Kurulu kararlarını hiçe sayan müteahhitler ve kamu görevlileri hakkında neden suç duyurusunda bulunmuyor? Tarihi eserler zarar vermek yoksa suç olmaktan çıktı mı?

İstanbul Üniversitesi ana kapısı önündeki Vezneciler alt geçidi iyileştirme çalışmaları sırasında daha önce iki tane lahit kapağı bulunmuştu. Bugün Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre aynı şantiye alanında şimdide Bizans Sarnıcı çıktı. Duyarlı bir vatandaşın şikayeti olmasa sarnıcın üzeri betonla kaplanacaktı. Arkeoloji Müzesi tıpkı daha önce bulunan lahit kapaklarında olduğu gibi sarnıçtan da sonradan haberi olup müdahale etti.

Koruma Kurulu hala seyrediyor…

İBB tarafından ihale edilen Işıldak İnşaat ve Mak İş İnşaatın ortaklığı ile gerçekleştirilen Vezneciler Altgeçidi yenileme projesi, İstanbul 4 numaralı Koruma Kurulu tarafından onaylandı ve 5 Ağustos’ta çalışmalara başlandı. Yenileme çalışmalarındaki hafriyat sırasında, Hıristiyanlık öncesi döneme ait olduğu tahmin edilen iki tane lahit kapağı bulundu. Kepçelerle yapılan çalışmalar sırasında hasar gören lahitler günler sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bildirildi. Bu durumu 26 Ağustos’ta Radikal’de Fundanur Öztürk imzasıyla haber yapmış ve çalışmalarda arkeolog yok diye eleştirmiştik. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu buna ceza vermedi. Üstelik buradaki çalışmalar için arkeolog bulundurulması gerektiğini de söylemedi. Sonuç ortada 2 ay sonra bir Bizans sarnıcı yok edilirken duyarlı bir vatandaşın ihbarı ile kurtuldu. Başında arkeolog bulunsa o Bizans sarnıcını yok ettirmezdi. Gece gündüz yapılan ve etrafı paravanlarla çevrilen inşaat alanında son iki ay içinde acaba kaç kültür varlığı yok edildi? Bunun cevabını kim verebilir, müteahhit mi?

Tarihi Yarımada içinde iş makinası ile kazı yapılamayacağını daha önce defalarca dile getirdik. Bu Yarımada’nın her yanı tarih. Bir yerden lahit çıkar diğer yandan sarnıç. 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası alenen bu tür kazıların iş makinası ile değil arkeolog gözetiminde yapılmasını söylemesine rağmen bu inat niye? Koruma Kurulları bu tür yasayı ihlal eden, Koruma Kurulu kararlarını hiçe sayan müteahhitler ve kamu görevlileri hakkında neden suç duyurusunda bulunmuyor? Tarihi eserler zarar vermek yoksa suç olmaktan çıktı mı? Müdahale etmiyor çünkü Koruma Kurulları siyasetten bağımsız değil. Aleyhte direnenler görevlerinden uzaklaştırılıyor.

ÖMER ERBİL-Radikal