Bakanlar Kurulu kararıyla ofis ve işyerlerindeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile ilgili İNDER’den açıklama geldi. İşte o açıklama…

Bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ofis ve işyerleribdeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi konut sektöründe üreticiler tarafından olumlu karşılandı. 31 Ekim tarihine kadar devam edecek olan KDV indirimi yakın zamanda konut sektörüne yönelik faiz ve peşin alımdaki indirimlerle birlikte konut sektörünün canlanması için önemli bir adım olduğu belirtildi.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ofislerdeki KDV indirimini değerlendirerek; ‘Eksik parça tamamlandı’ dedi. Durbakayım sözlerine; ‘İNDER olarak GYODER ve KONUTDER ile birlikte konutlar için yürüttüğümüz ‘’BİRLİKTEN GÜÇ DOĞACAK TÜRKİYE KAZANACAK’’ kampanya ile birlikte bu KDV indiriminin pozitif katkısı olacağını düşünüyorum. Konut satışlarındaki %18’lik KDV’nin %8’e indirilmesiyle sağlanan avantajın ofis ve işyerlerine de uygulanması, devlet tarafından sağlanan teşvik paketinin en önemli eksik parçasının da tamamlanması anlamına geliyor. Özellikle dünyanın finans merkezi olarak adlandırılan İstanbul’da yoğunlaşan ofis yatırımlarındaki durgunluğun aşılmasında çok önemli bir hamle oldu.

Diğer taraftan yüzde 0.98 faiz, Yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinattan oluşan GYODER, İNDER ve KONUTDER kampanyasındaki yoğun ilgi ve artan satışları göz önünde bulundurduğumuzda; kampanyaya katılan 41 markalı konutun hedeflediği yaklaşık 3 milyar liralık satış rakamının 8-9 milyar liraya çıkacağını düşünüyoruz’ şeklinde devam etti.