Mal sahibi ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilir. Peki ihtiyaç nedeniyle tahliye davası hangi mahkemelerde açılır? Taşınmaz tahliye edildikten sonra başkasına kiralanırsa ne olur?

 

Mal sahibidinden veya kiracıdan kaynaklanan sorunlar nedeniyle tahliye davası açılabiliyor. Mal sahibi ihtiyaç nedeniyle de tahliye davası açabiliyor. İhtiyaç nedeniyle tahliye davaları Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde görülüyor.

 

Mal sahibinin ihtiyaç dahilinde kiracıyı tahliye edebilmesi için ihtiyacın gerçek ve samimi olması; sürekli ve zorunlu olması gerekiyor. İhtiyaç nedeniyle açılan tahliye davaları; sözleşmede belirtilen kira döneminin sonunda veya eğer belirsiz süreli sözleşme ile kiralandıysa sözleşmenin feshi tarihinden itibaren açılabiliyor. Peki kiracı tahliye edildikten sonra taşınmaz başkasına kiralanırsa ne olur?

 

6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 355. Maddesine göre; kiralayantahliye davasını açıp, kiracıyı tahliye ettikten sonra 3 yıl içerisinde haklı sebep olmadıkça taşınmazı başkasına kiralayamıyor.

 

 

Eğer taşınmaz sahibi ihtiyacı varmış gibi ihtiyaç nedeniyle tahliye davası ile kiracısını çıkarırsa, kiracının uğradığı zarardan dolayı sorumlu tutuluyor. Bu kanunla böyle bir durumda kiracının hak kaybını önlemek için sonu tazminatla biten bir düzenleme yapılıyor.

 

Haber Merkezi / emlakmetrekare.com