Harem otogarı ne zaman kalkıyor? Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Harem Otogarı’nın taşınmasıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Harem Otogarı’nın taşınmasıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydu. Türkmen, Harem Otogarı’nın taşınması için önlerinde 4-5 sene daha bulunduğunu belirterek, “Otogarın taşınmasının bizim dönemimizde gerçekleşmesi zor görünüyor. Bu süre zarfında bazı düzenlemeler yapılabilir” dedi.

Türkmen, var olma mücadelesi veren Harem Otogarı esnaflarıyla yaptığı kahvaltılı sohbet toplantısında dertlerini dinledi. Hilmi Türkmen’in ziyaretinde yapılan kahvaltının ardından Harem Otogarı Esnaf Dernek Başkanı Kemal Kulaçoğlu, kısa bir konuşma yaparak sözü Türkmen’e bıraktı. Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen de 44 yıl önce kurulan ve Anadolu yakasının en büyük yolcu taşıma ve otobüs ağına sahip 200 civarında esnafın ekmek yediği Harem Otogarı’nın akıbeti hakkında merak edilenleri yanıtlayarak sıkıntıları çözmek noktasında açıklamalarda bulundu.

“Harem, Üsküdar’ın Anadolu’ya açılan kapısı”

Başkan Hilmi Türkmen, kendilerini misafir ettikleri için esnaflara teşekkür ederek “Harem Otogarı, Üsküdar’ın Anadolu’ya açılan kapısı. Bu nedenden ötürü burada sizinle birlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Başkan Türkmen, Harem’de sıkıntılarının tamamının çözülmesinin mümkün olmadığına vurgu yaparak, “Sıkıntılar tam olarak bitmez. Tabi bizim çabamız, sizin sıkıntılarınızı nasıl yaparız da daha aza indirgeriz noktasında. Siz de bir nevi bizler gibi kamu hizmeti yapmaktasınız. Anadolu’dan gelen insanlarımız için bir bakıma Üsküdar’ımızın görünen yüzüsünüz. Tıpkı sizlerin de olduğu gibi bizim de gelir beklentimiz var. Sizin kazancınız iyi olursa belediye de kazanır. Son dönemdeki tabloya baktığımız vakit gelir kaybınız var. Sizin işinizin kötü olması bizi de menfi yönde olumsuz etkiledi” dedi.

Büyük firmaların otobüslerini Harem’den çekmesinin esnafı ekonomik kayba uğrattığını belirten “İnsanlar artık ulaşım noktasında hava yolu şirketlerini tercih ediyor. Uçağın konforu ve fiyatlarının otobüs fiyatlarına yakınlığı yolcu sayısını bir hayli etkiledi. 2000’li yıllarda 8 milyon kişinin uçakları tercih ettiği bir noktadan bugün 2014’te bu rakam 60 milyona çıkmış durumda. Tüm bu faktörler işlerin gerilemesinde büyük etken oldu. Sizlerin sıkıntılarını çözmek adına yapabileceklerimiz var, yapamayacaklarımız var. Biz yerine getiremeyeceğimiz sözü sizlere veremeyiz” diye konuştu.

“Harem Otogarı’nı şimdi taşıyoruz desek 2 yıl sürer”

Harem Otogarı’nın kaldırılması noktasındaki haberleri değerlendiren Başkan Türkmen, “10 yıldır otogarın buradan kaldırılacağı konuşuluyor. Bizim Üsküdar Meydan projemiz var. İBB’nin burayla ilgili çevre düzenleme projesi var. Diğer yandan Haydarpaşa Port projesi konuşuluyor. Tüm bunların buraya etkisi ne olur. Şimdiden bir şeyler söylemek çok zor. Bugün çıkıp ‘burayı taşıyoruz’ desek bile 2 sene sürer. Buradan samimiyetle ifade etmek istiyorum. Gündemde konuşulan bir konu değil” dedi.

Başkan Türkmen, Harem Otogarı’nın taşınması için önlerinde 4-5 sene daha bulunduğunu belirtip, “Otogarın taşınmasının bizim dönemimizde gerçekleşmesi zor görünüyor. Bu süre zarfında bazı düzenlemeler yapılabilir. Bazı talepleriniz yerine getirebilinir. Otobüs giriş-çıkışlarında yeni dönemde artış yapılmadı” diye konuştu.