Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü kapsamında İTÜ Taşkışla’da  “Gürültünün Hayatımıza Yansımaları” başlığı altında panel düzenlendi…

Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü kapsamında, TAKDER ve İZODER işbirliği ile gürültünün hayata etkileri tartışıldı. Bu kapsamda İTÜ Taşkışla’da Türk Akustik Derneği — TAKDER ve Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği — İZODER işbirliği ile “Gürültünün Hayatımıza Yansımaları” başlığı altında bir panel gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, TAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sevtap Yılmaz, İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen’in konuşmalarıyla başladı. Panelde yer alan dört oturumda gürültü sorunu farklı açılardan masaya yatırıldı.

“Gürültü ve İnsan” başlıklı oturumda, Prof. Dr. Ahmet Ataş (İstanbul Üniversitesi Odyoloji Bölümü Başkanı), Prof. Dr. Müjgan Şerefhanoğlu Sözen (Yıldız Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi) ve Dr. Gönül Erdal (Psikiyatri Uzmanı) konuşmacı olarak yer aldı.

“Gürültüyle Mücadelede Ülkemizde Mevcut Yasal Durum” başlıklı oturumda ise; Atila Erenler (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı), Fatih Erol (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürü) ve Nuray Hüsmen (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Gürültü ve Titreşim Yönetimi Şube Müdürlüğü) gibi uzman isimler konuştu. Öğleden sonraki Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Güney’in yaptığı “Ses Yalıtımı İle Sessiz Şehirler Yaratmak” başlıklı oturumda; etkinliğin de sponsorları olan Basf, Fiili Boya-Capatect, İzocam, Knauf, Knaufinsulation, Ravaber ve Şişecam yetkilileri kürsüye çıktı.

Günün son oturumu ise “Binalarda Gürültü Problemleri” başlığında gerçekleştirildi. Son oturumda SİYODER (Site ve Apartman Yöneticileri Derneği) Onursal Başkanı Ozan Özen ve İZODER Ses Yalıtımı Komisyonu Başkan Yardımcısı Volkan Dikmen konuşmacı olarak yer alırken, etkinlikler İZODER Yönetim Kurulu Üyesi Harun Hasyüncü ve TAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sevtap Yılmaz’ın konuşmalarıyla son buldu.