Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe ciddi bir potansiyele ulaştığını belirterek, “Pastayı istediğiniz kadar büyütemiyorsunuz. Pastayı büyütmenin yolu dışarıya açılmaktır” dedi.

İdris Güllüce, 14. Gayrimenkul Zirvesi’ne video konferans aracılığıyla katılarak, kısa bir konuşma yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe çok ciddi bir potansiyele ulaştığını belirterek, “Pastayı da istediğiniz kadar büyütemiyorsunuz. Sonuçta Türkiye’nin alanı, kapasitesi belli, imkanları belli. O zaman pastayı büyütmenin yolu dışarıya açılmaktır” dedi.

Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe oldukça iyi bir noktaya geldiğini vurgulayan Güllüce, sektör paydaşlarının artık yurt dışına açılmanın yollarını araması gerektiğini söyledi.

Bakan Güllüce, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe dünyanın en iddialı ülkelerinden biri haline geldiğini dile getirerek, bu sektörde yakalanan zenginliğin ihraç edilmesi gereken bir değer olduğunu kaydetti.

Sektör mensuplarına “yurt dışında neler yapılabiliri araştırın” önerisinde bulunan Güllüce, “Gayrimenkul sektörüyle uğraşan arkadaşların proje tecrübeleri, imalat tecrübeleri fazla oldu. Çok sayıda işçi bu alanlarda bir nevi okulu okudular. Türkiye burada çok ciddi bir potansiyele ulaştı. Pastayı da istediğiniz kadar büyütemiyorsunuz. Sonuçta Türkiye’nin alanı, kapasitesi belli, imkanları belli. O zaman pastayı büyütmenin yolu dışarıya açılmaktır” diye konuştu.

İdris Güllüce, gayrimenkul sektörünün sahip olduğu tüm tecrübeyle yurt dışına ihracatını artırabileceğini belirterek, hükümetin gayrimenkul sektörünün dışarıya açılması için gereken katkıyı sağlayacağını ifade etti.

Çevre konusunda yapılan mevzuat değişikliklerinin sektörü belli noktalarda sıkıntıya soktuğunun bilincinde olduklarını aktaran Güllüce, bir süre sonra bu düzenlemelerin oturacağını sözlerine ekledi.