Kuşkusuz ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat ev alırken ya para biriktirmek yada kredi kullanmak gerekir. Bir ev alırken ne kadar masraf çıkar?

 

 

Ev almak herkesin hayalidir. Ev alma sürecinde bazı belgelerin yanı sıra masrafların ödenmesi için belli bir ödeme yapılabilmesi gerekiyor. Ev alma sürecinde kişi ya para biriktiriyor yada kredi kullanıyor. Ev alırken önce tapu dairesine alıcı ve satıcının başvurması gerekiyor.

 

 

Ev alırken temin edilmesi gereken evraklar;

1. Satıcıdan tapuda satış için gerekli evraklar..

– Tapu aslı veya fotokopisi

– 1 Resim

– Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

– Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)

– Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

2. Alıcıdan tapuda satış için gerekli evraklar..

– 2 Resim

– Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

– T.C. Kimlik Numarası

– Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

 

 

Evin Bedeli: Ev alırken çıkacak en büyük masraf kuşkusuz evin alım bedelidir. Alınacak evin özellikleri, konumu, yeni olması ve genişliği gibi faktörler evin bedelini arttıracaktır.

 

 

Tadilat Masrafları: Alınacak olan ev daha önceden kullanılmışsa ve bakıma ihtiyacı varsa mutlaka yapılacak tadilatlarla ilgili önceden bir fiyat çıkartılması alıcının yararına olacaktır. Ayrıca mutfak dolaplarının ve parkelerin değiştirilmesi de ev alımında masraf açacaktır. Kullanılmış evlerdeki boya-badana işleri, alçı işleri ve temizlik işleri için de ayrıca bir bütçe ayrılması gerekir.

 

 

Kredi Masrafları: Ev almak için konut kredisi kullanılacaksa da krediyi kullandırmak için bankaların talep ettiği dosya masrafı, hayat sigortası bedeli, konut sigortası bedeli, deprem sigortası bedeli, ekspertiz bedeli, ipotek tahsis ücreti gibi masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

Emlakçı Komisyonu: Evin emlakçıdan satın alındığı durumlarda ise emlakçı hem alıcıdan hem de satıcıdan satış bedelinin %3’ü kadar komisyon alır. Bu komisyon emlakçı ile anlaşmaya bağlı olarak düşürülebilir ancak yüksek fiyata satılan konutlarda emlakçı komisyonu da oldukça ciddi rakamlara ulaşmaktadır.

 

 

Tapu Harcı: Ev alırken çıkabilecek önemli masraflardan birisi de tapu harcıdır. Bu harç ev bedelinin binde ikisi oranında hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Sözgelimi 100 bin TL değerindeki bir evin satışında hem alıcıdan hem de satıcıdan 2 bin TL tahsil edilir. Ayrıca bu ücrete çeşitli katsayılar kullanılarak hesaplanan ve ortalama 150 TL civarında olan döner sermaye bedeli de eklenir. Tapu harcının ödenmesinde genellikle satıcı kendi üzerine düşen tapu masrafını da alıcıya ödetmek istediğinden anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Bu gibi problemlerin ortaya çıkmaması için önceden bu konuda anlaşılması önemlidir.

Abonelikler: Ev ile ilgili olarak çıkacak bir diğer masraf da elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri için ödenecek olan abonelik ya da güvence bedelleridir.

Kombi Masrafı: Sıfır dairelerde yapılan anlaşmaya göre doğalgaz kombisi bulunmayabilir. Bu durumda ortalama 1000-2000 TL arasında bir bedel de kombi için ayrılmalıdır.

Eşya Masrafları: Genellikle perde ve halı gibi eşyalar yeni eve uyum sağlamayacağı için belirli bir bütçenin de yeni eşya alımına ayrılması gerekir.

 

Haber Merkezi / emlakmetrekare.com