Tasarımı hayata geçirme aşamasında tasarım hizmeti altında 360 derece destek vaat eden endüstriyel tasarımcılar, geleceğe odaklanan Türk sanayicilerinin başarısında önemli rol oynayacaklar.

Endüstriyel Tasarımcı ve Makine Mühendisi Mete Mordağ, Türkiye’deki sanayicilerin tasarıma halen şüphe ile yaklaştıklarını belirtiyor. Bunun ana nedeninin tasarımı hayata geçirmede yaşadıkları sorunlu süreçler olduğunu vurgulayan Mete Mordağ, iyi tasarımın sağlıklı, hızlı ve firma için kazanç getirecek şekilde üretilebilir nitelikte olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun yanında tasarım ürünlerin yenilikçi ve özgün özellikler ile donatılmış olması Türk sanayicilerine yurt içi ve yurt dışında aradıkları satış başarısını getirecektir.

Tasarım – Mühendislik – Pazarlama: İyi fikri düşünmek, tasarlamak, sonra uygulamak ve sunmak hem Türk tasarımcılara hem de sanayicilere dünya pazarında fırsatlar yakalamanın yollarını açacaktır. Tasarımcının üretim, Ar-GE ve sonrasında pazarlama süreçlerinde de projeye eşlik etmesi ve gerekli destekleri verebilir olması ve gerekirse firma için üstlenebilecek bir yapıya sahip olması başarılı bir sonuç için son derece önem taşıyor. Mete Mordağ, böyle bir yaklaşımın Türkiye’de özellikle üretim alt yapısına sahip olmayan markalar veya orta ölçekli firmalarla başarılı ve kazançlı sonuçlar geliştirmek için son derece gerekli olduğunun altını çiziyor.

Mutfak eşyaları, aksesuarlar, mobilyalar, dalış ekipmanları, kentsel mobilyalar, mimari donatılar ve yapı sektörüne kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan ve 2006’dan bu yana geliştirdiği projelerle 20’nin üstünde patentin altında imzası bulunan Mordağ, “Endüstriyel tasarım, sadece estetik, butik veya moda ürünler sunan bir uzmanlık alanı değil; etrafımızdaki problemlere akılcı çözümler üretme sanatıdır. Endüstriyel tasarımda, çizilen veya silinen her çizgi, ilgili hedefe ki bu bir fikir, ürün veya sistem olabilir daha verimli bir yoldan ulaşmak için olmalıdır. Her detayın, ürünü hafifleştirmek, daha ergonomik, daha hızlı, daha basit yapmak gibi çok net sebepleri olmalıdır. Sonuçta, daha önce çözüm getirilmemiş bir sorunu geometri, fizik ve malzeme üzerinden çözmeye çalışıyorsunuz ve sonucun görsel açıdan taşıdığı o şaşırtıcı güzellik de onun en güzel süsü oluyor” diyerek endüstriyel tasarımın rasyonel boyutunu vurguluyor.