Enerji tasarrufunun yeni adresi Ekonova, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, İstanbul’da düzenlenen “Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi”ne katıldı.

Rolls Royce ve BP gibi şirketlerin sürdürebilirlik alanında sunum yaptığı ve Birleşik Krallık Başbakanlığı Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın yanı sıra şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de konuşmacı olarak katıldığı zirvede, Ekonova özel bir stant açtı.

Yalnızca Birleşik Krallık’tan UKTI tarafından seçilen yenilikçi ve ileri teknoloji ürünlerin stant açabildiği zirvede, Ekonova hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da Ekonova standını ziyaret ederek, yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufu sağlayan yenilikçi ürünü EndoTherm hakkında bilgi aldı.

Zirveyi değerlendiren Ekonova Kurucusu Kurtuluş Şahan, “Bu yıl Türkiye ile tanıştırdığımız ürünümüz EndoTherm fuar katılımcılarından büyük ilgi gördü. İngiliz Endo Enterprises tarafından üretilen ürünümüz, sadece ısınma giderlerini düşürüp enerji tasarrufu sağlamıyor aynı zamanda karbon ayak izinin azaltılmasını da destekliyor” dedi.

EndoTherm Nedir?

Avrupa’da ısınma gideri yüksek olan binlerce sağlık kuruluşunda, kamu binasında, konutlarda, spor merkezlerinde ve aralarına İngiltere’deki iki Hilton Oteli’nin de dâhil olduğu otel/turizm sektöründe de kullanılan yakıt tasarruf ürünü EndoTherm, tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufunu mümkün kılıyor.

Merkezi ısıtmalı binalarda, sistemdeki su hacmine her 100 litre için bir litre EndoTherm dâhil edildiği andan itibaren tasarruf sağlamaya başlayan EndoTherm, en az dört yıl süresince kullanılabiliyor. Pek çok referans proje ile tasarruf sağladığı kanıtlanan EndoTherm, ısıtma sisteminde dolaşan suyun ısı transfer özelliklerini değiştiriyor. Böylelikle, radyatörlerin daha hızlı ısınmasını ve daha uzun süre sıcak kalmasını sağlıyor. EndoTherm kullanıldığında ısınmayı sağlayan kazan, binadaki sıcaklık derecesini aynı seviyede muhafaza edebilmek için daha az çalışıp ve daha az yakıt tüketiyor.