Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ekonominin büyüdüğü dönemlerde inşaat ve gayrimenkul sektörünün bu hızın çok daha üzerinde büyüdüğünü belirterek Kazlıçeşme’nin 2015’in ilk yarısında satışa çıkacağını açıkladı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2014 yılında gayrimenkul sektörüne ilişkin olumsuz birçok söylenti dolaşırken Emlak Konut’un yeni satışa çıkarttığı projelerinin önünde kuyruklar oluştuğunu belirterek, “2014’te ezber bozduk. 2015 yılına da yine bu moralle giriyoruz” diye konuştu.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ekonominin büyüdüğü dönemlerde inşaat ve gayrimenkul sektörünün bu hızın çok daha üzerinde büyüdüğünü belirterek, “2015’te yüzde 4 civarında bir büyüme hızı bekliyoruz. Enflasyonun tek haneli rakamlarda kalacağını ve bazı maliyet yönlü enflasyonist baskılarına rağmen azalma eğiliminde olacağını düşünüyoruz. Bunun da faiz oranlarındaki düşüşü destekleyeceğini ve dolayısıyla konut kredilerinde bir rahatlama öngörüyoruz” diyor. Kurum, bölgesel ve küresel anlamda zorlu zamanlar geçiren birçok ekonomiye rağmen, Türk ekonomisinin yeterince sağlam olduğunu ifade ederek, “Çeşitli jeopolitik sorunların önemli bir kısmının da 2015 yılı içerisinde aşılacağını umuyoruz. Sonrasında özellikle konut sektöründe yine ciddi bir sıçramaya şahit olabiliriz” şeklinde konuşuyor.

* Emlak Konut 2014 yılını nasıl geçirdi?

Emlak Konut GYO olarak 2003 yılı başından bugüne kadar, özellikle İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerindeki arsalarımız üzerinde, insanımızın daha kaliteli ve nitelikli bir şekilde yaşamasını temin etmek için büyük ölçekli projeler ürettik ve sektöre önemli bir soluk getirdik. Büyüyen Şirketimiz, 3,8 milyar liralık ödenmiş sermayesi ve 2014 yılı 3’üncü çeyrek itibariyla ulaştığı 14,8 milyar liralık aktif toplamıyla finansal kabiliyetlerini ciddi şekilde artırdı.
2014 yılının ilk üç çeyreğini, toplam 734 milyon TL seviyesinde bir karlılık ile sonlandırdık. Yılbaşından bu yana verilerimize baktığımızda, Ekim ayını 3,7 milyar TL’yi aşan bir satış tutarı karşılığında 7.533 adet bağımsız bölüm gibi kuvvetli bir satış verisiyle kapattık. Böylece yıl sonu hedefimiz olan 10.000 adetlik satışa da ciddi bir şekilde yaklaştık.

* Geçmişten bugüne hayata geçirdiğiniz ve projelendirdiğiniz konut sayısı ne oldu?

2003 yılından itibaren, 11 yıllık dönemde ise; çoğu ürettiğimiz olmak üzere, ihalesini gerçekleştirdiğimiz ve projelendirme çalışmaları devam eden toplam bağımsız bölüm sayısı 100.000 adet gibi dikkate değer bir seviyeye ulaştı.

Gayrimenkul yatırımcıları mega projeleri takip etsin

* Sektörün potansiyeline ilişkin görüşleriniz nasıl?

Kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasası değişikliği gibi hukuki düzenlemelerin yapıldığı 2012 yılından bu yana sektörde olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bunların 2015 yılı içerisinde de devam edeceğini öngörüyoruz.
Farkındaysanız sektör hakkında gayet olumlu yaklaşımlarımız var. Bu sözlerimizin arkasında piyasa dinamiklerine hakim olmamız yatıyor. Büyüyen orta gelir kesimi, kadın nüfusunun çalışma hayatına entegrasyonunun artması, Türkiye’nin nüfusunun halen 29 yaş civarında olması ve kentsel dönüşümü ihtiyacı gibi konular burada önem taşıyor. Örneğin, önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6 milyondan fazla konutun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bu bile başlı başına ciddi bir potansiyel. Bunlar modern ve sağlıklı bir Türkiye için şart.


* 2015’te İstanbul’da yıldızı parlayacak bölgeler olacak mı?

Bu konuda spekülatif ve beklenti oluşturacak açıklamalar yapmayı çok uygun bulmuyorum. Ancak gayrimenkul yatırımcılarına İstanbul’daki ulaşım/toplu taşıma planlarını, yeni şehir bölgelerinin oluşumlarını ve mega projeleri yakından takip etmelerini tavsiye edebilirim. Zira bunlar şehrin yeni ana arterlerini oluşturacaktır.
Özellikle İstanbul sınırları içinde ev almayı düşünen vatandaşlarımıza bizi takip etmelerini öneririz. Zira, İstanbul’un doğusundan batısına birçok farklı alanda gelecek adına ciddi potansiyel taşıyan arsalarımız var ve bunları doğru zamanda ve doğru bir planlamayla başarılı bir şekilde gelecek günlerde de hayata geçiriyor olacağız.

Kazlıçeşme ilk yarıda satışa çıkacak


* 2015’te devam edecek ve yeni başlayacak projelerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Öncelikle 2014’ü çok hareketli geçirdik. Sadece nisan ve mayıs aylarında TOKİ ve Özelleştirme İdaresi’nden toplam değeri 3,5 milyar TL’yi aşan miktarda arsa alımı gerçekleştirdik. Bir kısmının ihalelerini şimdiden gerçekleştirdik ve umuyoruz ki en kısa sürede diğer önemli arsalarımızı da ihale ediyor olacağız. Birçok projemizin de yine lansmanlarını gerçekleştirdik ve satışlarına çok iyi bir hızla başladık. Ayrıca son 4 yılda 17,5 milyar Türk Lirası tutarında rekor bir satış hasılatı elde ettik. Bunun da altını çizmekte fayda var.
Olumsuz birçok söylentinin dolaştığı sektörümüzde, yeni satışa çıkmış projelerimizin önünde oluşan kuyruklarla ezber bozan bir duruş sergiliyoruz. 2015’e de yine bu moralle gireceğiz. Hoşdere’de bulunan Avrupark projelerimizin satışlarına da yakın zamanda başlayacağız. Bu arada en büyük projemiz olacak olan Kazlıçeşme’deki arsamızda da gelecek yılın ilk yarısında satışlara başlamayı planlıyoruz.

* 2015’e dair beklentileriniz nasıl?

Ekonominin büyüdüğü dönemlerde gayrimenkul sektörünün çok daha hızlı büyüdüğüne defalarca şahit olduk. Bu yönüyle ülkemizdeki makro göstergeleri yakından takip ediyoruz.Büyüme hızının, hükümetin belirlediği orta vadeli programla uyumlu olacağını tahmin ediyoruz. Yani, 2015’te yüzde 4 civarında büyüme hızı bekliyoruz.

Gelir artışı ivme yaratıyor

* 2015’te konut ve ofis trendleri nasıl olacak?

Türkiye’de konut sektörümüz dönüşmeye devam ediyor. Sektörümüz projelerinde her zamankinden daha fazla ürün farklılaştırılmasına gidiliyor ve biz bunun konut alıcıları vatandaşlarımız açısından fırsatlar oluşturacağını değerlendiriyoruz.

Bu ortamda da inşaat firmalarımız daha rekabetçi ve daha kaliteli projeler üretmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü konut alıcılarımız her zamankinden daha bilinçli ve seçici. Böylesine bir pazarda ise sadece doğru ürün ortaya koyan firmalar istedikleri başarıyı ve kârlılıkları yakalayabileceklerdir. 2015’te de her zamankinden daha yenilikçi ve müşteri odaklı projeler göreceğiz.

* Sizce son 10 yılda sektör nasıl bir aşama kaydetti. 10 yılda gelinen noktayla ilgili kısa bir yorum yapmanız mümkün mü?

Sektörümüz açısından şehrimizin yeniden yapılanmasına ilişkin alınan kararların etkisinde bir 10 yıl geçirdik. Yeni şehir bölgesi planlarının hayata geçirilmeye başlandığı, İstanbul’a üçüncü bir köprünün yapımının sürdüğü, gayrimenkul sektörünü çok olumlu anlamda etkileyecek hayal diye nitelendirilen ulaşım projelerinin gerçeğe dönüşmeye başladığını gördük. Ülkemiz gayrisafi milli hasıla büyümesi ile uyumlu bir ivme beklentisi içindeyiz. Gelir artışının her zaman gayrimenkul sektörüne de pozitif anlamda yansıdığını gördük. Umarız yine böyle bir dönem yaşayacağız.

Akşam